Kadaň vykročila na domácím ledě správnou nohou

Martin Gahler, Míša Sládková | 07.01.2006 | |

V sobotu se odehrál na kadaňském zimním stadionu první domácí zápas nového roku. Kadaňským se podařilo si dobře našlápnout. Olomouc stačila soupeři pouze v první dvacetiminutovce, kdy smazala jednogólové vedení černožlutých. Pak ale opratě zápasu padly do rukou kadaňských hokejistů, kteří neponechali nic náhodě a jasně zvítězili 5:2.

37.kolo, sobota 7.1.2006
Sportovní klub Kadaň - HC Olomouc  5:2  (2:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 13.Zika, 18.Derfler, 32.Stavenský (Polanský), 42.Vobořil (Hlavatý, Postl), 58.Derfler (Zika, Postl) - 14.Ministr, 56.Kříž (Smejkal, Slaninák). Vyloučení: 3:8, navíc Bouz(OLO) 10 minut za úder do hlavy. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 420. Střely na branku: 29:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2.
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Klaus, Staněk, Lašek, Vobořil, Pospíšil, Hlavatý, Zika, Stehlík, Kajer, Žák, Derfler, Postl, Stavenský, Hlušička, Polanský, Hubínek, Tauš, Řepík.
HC Olomouc: Žigardy - Kříž, Šafařík, SVětlík, Bartoň, Protivný, Vlček, Faltýnek - Smejkal, Ministr, Slaninák - Metlička, Najdek, Kreuzman - Bouz, Karný, Žajgla- Šimo, Hradecký, Hebar.

První třetina: Kadaň tentokrát vítězství chtěla

Ještě než se rozjel celý ledový souboj mezi Kadaní a Olomoucí, na minutu stadion utichl k uctění památky kustoda kadaňského týmu, Romana Čulíka. První branka utkání padla překvapivě již ve druhé minutě. V dresu Kadaně se po delší době znovu objevil Polanský a hned v úvodu o sobě nechal vědět. Nejprve se pokusil překonat olomouckého muže s maskou svou střelou. Z následného chumlu se puk dostal až za brankovou čáru, ale pro posunutí klece nemohl být gól uznán. O chvíli později to nebezpečně doutnalo na obou stranách. Za Olomouc si vyjel na Hübla Ministr a následně se domácí Kajer prodral až do obranného pásma hostí a puk předložil Hlavatému. Ale ani tyto pokusy neotevřely skóre.

Jednička se objevila na straně Kadaňských až ve 13. minutě. Zika se ujal puku s jediným cílem, rozsvítit červené světlo. A to dokonce při vlastním oslabení. Při výpravě mu nikdo z hráčů nekladl odpor, tak prošel sám. Před Žigárdym si puk stáhl a trefit se do odkryté svatyně už nebylo těžkým úkolem. Jenže Olomouc kladla odpor. Dlouhá přihrávka až za domácí obranu vedla k jedinému. Našlápnutý Ministr uháněl vstříc srovnávacímu gólu, 1:1.

Ćernožlutí však tentokrát byli rozhodnutí vyhrát. V několika minutách tak přidělávali soupeřově obraně nejeden problém. Aktivní hra pak vyústila v 18. minutě v další gól. Postl zavezl puk do pásma, kde poté nadvakrát střílel Derfler. Jeho dělovka od modré ještě síť nerozvlnila, ale dorážka už slavila úspěch, 2:1.

Druhá třetina: Olomouc již ztrácela kontakt

Na začátku druhého dějství se oba celky rozhodly prověřit pozornost betonových mužů. Ale oba gólmani bránili své teritorium svědomitě. Ve 24. minutě si Žigárdy sám připravil pernou chvilku, když si vyrazil puk přímo před prostor, který před jeho brankou zůstal nepokrytý. Situaci zachraňoval skokem a vyražením na poslední chvíli. Za několik okamžiků měl i domácí Hübl plné ruce práce. Olomoucký hráč si nebezpečně obkroužil branku a stačilo pouze dorazit puk do míst, kam se kadaňský brankář nestihl přesunout. Ale vyrovnání nepřišlo.

Ve 32. minutě se domácí usadili před Žigárdym. Slova se ujala staronová útočná dvojice Kadaně, Stavenský s Polanským. A že se v Kadani stále cítí dobře potvrdili zvýšením na 3:1. Olomouc cítila, že se možnost zisku tří bodů pomalu ale jistě vzdaluje a tak se pustila do boje o každý centimetr ledu. Koloběh střel odstartovala akce, po které Hübl kryl puk v lapačce. Dvě minuty před sirénou přišel také větší trest. Dvířka trestné lavice se otevřela pro Martina Bouze, který obdržel trest 4+10. Zbytek dvacetiminutovky se hrálo pod trochu napjatou atmosférou.

Třetí třetina: Kadaň již jistě směřovala za svým cílem

Nenechat nic náhodě, dát soupeři ránu hned v úvodu, nenechat se ukolébat. Tak s těmito pokyny zřejmě domácí vstupovali do závěrečné třetiny. A netrvalo ani dvě minuty, aby Hlavatý s Postlem připravili gólovou akci pro Vobořila. Kadaň zvýšila svůj náskok již na 4:1. I nadále černožlutí pokračovali v atakování olomoucké klece. Zaváněla jak domácí střela zblízka, tak pozdější rána od modré čáry. Ta však směřovala mimo tyče.

V 52. minutě musel Hübl předvést, jak dobře ovládá práci se svou lapačkou. Po kombinaci s Metličkou se ke střele odhodlal Najdek. Zanedlouho si mohla obrana hostí rvát vlasy, když Žák bez větších problémů prošel mezi beky a v cestě mu stál pouze Žigárdy. Ten ale celou situaci odsoudil k nezdaru. Na druhé straně poté střílel Kreuzman, ale stav zůstával stále stejný.

Kdo by sledoval pouze poslední čtyři minuty utkání, stejně by mohl vidět dvě branky. Nejprve se v 56 minutě pokusila Olomouc o zvrat v utkání. Pochybě obrany se Smejkal dostal před domácí brankoviště a Slaninák pak spolehlivě zasunoval do odkrytého prostoru. Poslední tečku za zápasem udělala Kadaň. Dvě minuty před koncem se puk přesouval před Žigárdym sem a tam. Nakonec si ještě branku vstřelil Derfler po asistenci Ziky a Postla. Domácí si tak zaslouženě připsali tři body za vítězství 5:2.

Míša Sládková, Martin Gahler

Aleš Tomášek Aleš Tomášek (Olomouc): Báli jsme se toho, že dostaneme góly v soupeřových přesilovkách, našich oslabeních. Bohužel hned na začátku, v první třetině jsme dostali dva góly. Se štěstím jsme jeden dali, stáhli jsme na dva jedna. Poté jsme měli přesilovku a místo abychom branku dali, jsme obdrželi. Za stavu 3:1 jsme se sice snažili, opticky jsme sice byli na kotouči, ale Kadaň si utkání již hlídala. Myslím, že díky šancím, které měli si dnes vítězství zasloužili.
Alois Chlustina Alois Chlustina (Kadaň): Šli jsme do utkání s tím, že je to druhé, respektive třetí mužstvo této soutěže. Potrénování v přestávce zřejmě k něčemu bylo, ale před námi je ještě dlouhá cesta. Chtěli bychom se poprat o osmé-deváté místo, ale je tu stále bodová ztráta. Pokusíme se, mužstvo je teď nastartované do nového roku. Hráčům je nutno poděkovat za bojovný, kolektivní výkon. Trochu u nás stálo i střelecké štěstí a jak Petr Derfler, tak Lukáš Zika ukázali, že to jsou hokejisté.