Jestřábi si schovali esa do druhé poloviny

Jan Brumlík, Katka Hodková | 14.10.2006 | |

K a d a ň - Severočeši si vezou domů z Prostějova jednoznačnou porážku. Vyrovnané utkání se zlomilo asi v polovině. Kadaň často seděla na trestné lavici a čtyři branky inkasovala v oslabení. Pátou trefu do severočeské sítě přidali domácí už jen jako bonus při hře bez brankáře, ke které se černožlutí uchýlili dvě minuty před koncem. Prostějov se naposledy trefil sedm vteřin před závěrečnou sirénou. Za Kadaň skóroval pouze Spitzer a Metlička.

12.kolo, sobota 14.10.2006
LHK Jestřábi Prostějov - Sportovní klub Kadaň  5:2  (2:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 6.Bařica (Říha), 19.Vymazal (Říha, Sedlák), 30.Pavelek (Říha, Jindra), 58.Říha (Vymazal), 60.Říha - 14.Spitzer, 22.Metlička (Stavenský). Rozhodčí: . Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: .
LHK Jestřábi Prostějov: Vojtek (Jágr) - Sláma, Sedlák, Jindra, Flašar, Bartoň, Doseděl, Pukalovič, Poživil - Pavelek, Říha, Vymazal, Čech, Piecha, Bařica, Minařík, Gengel, Korčák, Grofek, Vrba, Škatula.
Sportovní klub Kadaň: Slipčenko (Tichý) - Staněk, Spitzer, Pospíšil, Chotaš, Hlubuček, Hlavatý, Loučka - Husička, Polanský, Derfler, Postl, Stavenský, Stehlík, Metlička, Zika, Pražák, Kajer, Žák, Vrtek, Krpenský.

Oba celky vstoupily do utkání s velkým nasazením, první střelecký pokus si ale připsal tým Kadaně, a to až ve čtvrté minutě zápasu. Hned v zápětí šel ale sedět hostující Pospíšil a domácí tak měli výhodu první početní převahy v zápase. Hned v jejích prvních sekundách si vybruslil z rohu Říha a gólman Slipčenko musel puk zalehnout, aby neskončil za jeho zády. Domácí pak dlouho kombinovali a až v samotném závěru přesilovky se po velkém závaru, který způsobila střela Jindry od modré čáry, doklepl puk za brankovou čáru Dušan Bařica a otevřel tak skóre zápasu. To Jestřáby nabudilo a k vidění byla velice pěkná individuální akce Piechy, na jejímž konci byla střela, která nadělala hostujícímu maskovanému muži více starostí, než by kdo čekal. Na druhé straně prověřil Vojtka prudkou ránou z kruhu Stavenský. Hned nato si ale musel Pospíšil pomoct podražením jednoho z Jestřábů a putoval proto spočinout na trestnou lavici. Domácí předvedli množství kombinací v průběhu této přesilovky, leč mnoho střel nevyprodukovali. Ve vyložené šanci se ocitl až Flašar, ale ten branku minul. I nadále si domácí udržovali soupeře v bezpečné vzdálenosti od své branky, až v jedenácté minutě pálil z kruhu Pražák, Vojtek však jeho střelu zneškodnil betonem. Časomíra se znovu zastavila na čase 11:49, to si Zdeněk Pavelek až příliš vyšlápl na jednoho z útočících hostů a byl vyloučen za vražení. Dvacet sekund nato byl za krosček potrestán Josef Jindra a Kadaň měla rázem rovných sto vteřin dlouhou výhodu dvou hráčů. Brankář Vojtek se měl co činit, aby udržel náskok domácích, ale nakonec si neporadil s ránou Spitzera, jejíž trajektorii značně změnil domácí Piecha a Vojtkovi tak kotouč propadl mezi betony. Rychle odpovědět se snažil Bařica, ale po obkroužení branky nedokázal dopravit puk do sítě. Skóre se znovu měnilo v čase 18:01, kdy Bařicův kousek, ale již s úspěšným zakončením, zopakoval Vymazal a upravil tak na 2:1. Šanci na zvýšení prostějovského náskoku dostal ještě v čase 19:25 Lukáš Říha, který ujížděl hostující obraně a byl zastaven jen za cenu faulu. Bylo tedy nařízeno trestné střílení. Domácí sniper, který se sám ujal exekuce jej však nedokázal zužitkovat a tak se za stejného stavu skóre oba týmy rozešly do kabin.

Do prostřední části vkročili rázně hosté, už v čase 21:25 opět srovnal stav po krásné kombinaci se Stavenským Metlička, jež byl zcela nepokryt domácí obranou a měl tak snadnou úlohu. Následně se Kadaň usadila v útočném pásmu a vykoledovala si až faul Slámy. Přesilovku ale hosté nedokázali nijak zužitkovat, naopak jim Říha sebral puk, ale po cestě k brance hostí jej zase ztratil. Začal se hrát nepohledný hokej, hosté ve čtyřech urputně bránili obrannou modrou a nepouštěli se příliš do útoku. Obranný val se podařilo prolomit až triu VymazalŘíhaPavelek, kdy kotouč putoval přesně po této ose a poslední jmenovaný už jen sklepl ideálně naservírovanou přihrávku za Slipčenkova záda. To Kadaň přimělo upustit od taktiky „zabetonování“ modré čáry a hra opět trochu nabrala na pohlednosti. Koncem dvanácté minuty všichni s napětím sledovali Grofka s Korčákem, kterak si chystají příležitost ke skórování, ale Korčák promávl téměř ideální příhru. Oba gólmani dostali šanci se blýsknout svými zákroky, nejprve Vojtek uhlídal svou síť při zámku Kadaně a poté Slipčenko vychytal Vrbu, takže změna skóre se nekonala. Do konce této části hry ještě stihl Postl „vyfasovat“ trest dvouminutový za nebezpečnou hru vysokou holí a k tomu jako bonus za několikero protestů dalších deset minut. Domácí v přesilovce až příliš kombinovali, až v závěrečných sekundách měli šanci Pavelek s Říhou, ale kadaňský brankář proti nim vytasil skvělý semafor.

O zábavu bylo postaráno opět hned ze začátku periody, kdy Pavelek způsobil krvavý šrám jednomu ze soupeřů a byl za to „odměněn“ v součtu čtyřmi minutami za katrem. Tomuto oslabení se však Jestřábi ubránili bez větších obtíží. Po Pavelkově návratu na led se hra ale začala ubírat nepohlednou cestou, ani jeden tým si dlouho nedokázal vytvořit výraznější šanci. To změnilo až vyloučení Krpenského na 2+10 minut za vražení na hrazení domácího Vymazala. To si Filip Čech v přesilovce ponechal puk pro sebe po celou délku kluziště, sebral mu jej až brankář v černém. Zajímavý okamžik nastal v 56. minutě, kdy Slipčenko zlomil hůl a následkem nepřipravenosti na tuto skutečnost nařídil sudí jeho vystřídání. Do brány se tak na 25 sekund dostal i brankář Tichý. Domácí tohoto jevu nedokázali využít, místo toho na druhé straně Vojtka pěkně protáhl Postl. Brankářova výstroj byla na tuto ránu krátká a tak musela pomoct branková konstrukce, jež se rozezněla v prostějovské hale. Necelé tři minuty před koncem třetí třetiny si přece jen připsal zářez na čepeli Lukáš Říha, kterého našel v ideálním postavení před brankou Vymazal a Říha bez problému proměnil. Nedlouho poté si hosté vzali time-out, načež vyzkoušeli téměř dvouminutovou power-play. Domácím se dlouho nedařilo dostat kotouč do opuštěné klece, až se toho ujal opět Lukáš Říha a sedm sekund před koncem utkání tak upravil na konečných 5:2 pro Jestřáby.

Jan Brumlík

Radomír Kužílek (asistent trenéra Prostějova): Čekali jsme dnes velmi těžký zápas, protože víme, že Kadaň má zkušené mužstvo, které navíc bude povzbuzeno vysokou výhrou z minulého kola. Je dobře, že nám opět vycházely přesilovky, což si myslím, že zvedlo úroveň mužstva a kluci si začali víc věřit. Naopak musím přiznat, že druhou třetinu jsme odehráli dost naivně, kde jsme věděli, že Kadaň velmi dobře brání a čeká jen na brejky. Sami jsme pak svým nedůsledným zakončováním umožnili Kadani tyto nebezpečné protiútoky zakládat. Stejně jako trenér Kadaně i já si myslím, že pro vývoj zápasu bylo rozhodující námi ubráněné čtyřminutové oslabení. Po něm jsme se snažili držet kluky s aktivní hrou ve středním pásmu a nepouštět soupeře příliš na dostřel branky. V závěru si pak už kluci vítězství vybojovali sami.

Jindřich Setíkovský (trenér Kadaně): My jsme z výsledku zápasu zklamaní, jelikož jsme po výrazném vítězství doma nad Havířovem čekali, že mužstvo bude trošku víc sebevědomější. První třetinu jsme odehráli příliš bázlivě a pomalu se nedostali do útočných šancí. Z tohoto hlediska byla druhá třetina více vyrovnaná. Ve třetí části hry rozhodla námi nevyužitá čtyřminutová přesilovka. Kdyby jsme v ní dali gól, mohlo se utkání pro nás vyvíjet příznivěji. Záhy jsme však dostali dvě branky a pak už na naší straně těch šancí moc nebylo.