Hon na medvěda zaváněl krví

Martin Gahler, Katka Hodková | 04.12.2004 | |

Podražení, hákování a jiná neviditelná zakopnutí, osobní souboje a tvrdá hra podél mantinelů… takto by se dal stručně charakterizovat nelítostný souboj mezi Berounem a Kadaní. Oba týmy před začátkem utkání dělily v tabulce pouhé tři body. Středočeši by vítězstvím odskočili směrem vzhůru a Severočeši si také nechtěli nechat uniknout vytouženou přední příčku. Motivaci Kadaně navíc zvyšoval fakt, že odspodu jí na záda nepříjemně dýchala Mladá Boleslav.

28.kolo, sobota 4.12.2004
Sportovní klub Kadaň - Medvědi Beroun 1933  3:2  (0:1, 2:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 26.Stavenský (Hlusička, Vobořil), 36.Staněk (Stavenský, Vobořil), 64.Pech (Pospíšil, Hlavatý) - 11.Eiselt (Křesťan), 51.Eiselt (Ovčačík, Šinágl). Vyloučení: 10:16, navíc Polanský(KAD), Slížek(BER) oba 10 min. za vzažení zezadu, Stavenský 5 min + OK za hru vysokou holí. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 620. Střely na branku: 49:29.
Sportovní klub Kadaň: Hübl – Pospíšil, Hlavatý, Špelda, Staněk, Vobořil, Meňhart, Tvrdek, Pech, Kajer, Pelán, Kuchler, Polanský, Žák, Jabrocký, Kreuzman, Stavenský, Hlusička, Derfler.
Medvědi Beroun 1933: Kopřiva – Handl, Hořava, Vaněček, Holub, Ovčačík, Filip, Braniš, Kasík, Kašák, Besser, Kukla, Tvrzník, Borovanský, Křesťan, Eiselt, Horčička, Slížek, Novotný, Toma, Šinágl, Jelínek

První třetina:

Beroun se jako první zakousl soupeři do týla

Úvodní část utkání si do svých rukou vzali domácí a hned na začátku druhé minuty se strhla mela před berounským brankářem Miroslavem Kopřivou. Ten vykryl hned několik tvrdých střel troufalých kadaňských útočníků. Jeho protějšek v brance domácích Jaroslav Hübl se ke slovu přihlásil až na začátku šesté minuty, kdy vystihl úmysl berounského útočníka Jiřího Novotného a spolehlivě pokryl jeho dělovku. Hosté poté zahájili ďábelskou hru doprovázenou tajemným zvukem bubnů, přesto se Hüblovi přes zformované domácí beky do očí vůbec nepodívali. Až mnohem později se Michal Borovanský protlačil před kadaňskou svatyni a z krkolomné pozice bezúspěšně vystřelil.

V 8. minutě byl poprvé vyloučen hráč hostí Lukáš Filip za vražení na hrazení. Kadani se tak zvýšila šance na otevření skóre. Ačkoli si Beroun v tomto oslabení uhájil čisté konto, nedalo se to samé říct o stylu hry. Téměř nepřetržitě mezi hráči obou znesvářených stran vznikaly drobné šarvátky, háčky, vražení a jiné provokace. Konečně 11. minuta změnila stav na světelné tabuli. Domácí beci si hlídali prostor mezi brankářem a pravým mantinelem, kde se nashromáždila většina berounských hráčů. Zapomněli však na osamoceného Václava Eiselta. Jeho spoluhráč Michal Borovanský ho však zahlédl dříve a přes mantinel mu za brankou skvěle nahrál do střelecké pozice. Eiselt již neměl mnoho práce překonat nepřesunuvšího se brankáře Hübla a bez váhání zavěsil puk do volné šibenice – Beroun si tak jednobrankovým vedením vytvořil nečekanou převahu 1:0.

Neuplynula ani celá minuta a Beroun se ocitl znovu v oslabení. Tomáš Jelínek musel na dvě minuty z ledu kvůli hákování. Početní převahu chtěl zužitkovat Kamil Tvrdek s Lukášem Pechem, ale jejich ukázkovou kombinaci zastavil berounský obhájce svatyně. Kadaň i přes tento neúspěch sebrala všechnu naději a napřela své myšlenky jediným směrem – vyrovnat. Čáru přes rozpočet nakreslil domácím vlastní hráč Marián Meňhart, který byl rozhodčím vykázán na trestnou lavici za nedovolené bránění. Stav na ledě byl však brzy srovnán i ze strany hostí. Příliš mnoho hráčů na ledě tak zapříčinilo téměř minutu a půl trvající hru 4 na 4. Kadaň naskočila do plného počtu jako první, ale než se stačila pořádně rozkoukat, byl na ledě rázem i pátý hráč hostí.

Ostré tempo vydrželo i v posledních minutách úvodní třetiny, kdy se ukazovalo obrovské nasazení obou celků a jejich touha po tříbodovém zisku. Spíše než technika se v tomto utkání prosadila síla a lstivost. Dvě minuty před koncem vyfasoval hráč hostí Ctirad Ovčačík trest za držení. Domácí bojovali, aby ještě před odchodem do kabin zvrátili berounské vedení. Kroužili kolem Kopřivy jako hladoví supi, ale kořist jim prozatím nebyla dopřána a Beroun tak ukázal, že svou kůži neprodává lacino. Dvacet vteřin před koncem byl vyloučen za krosček kadaňský bek Ondřej Staněk a současně se závěrečným hvizdem se do sebe pustili domácí hráč Jaroslav Jabrocký s berounským Jaroslavem Kasíkem.

Druhá třetina:

Stavenský a Staněk otupili berounské medvědí drápy

Rozhodčí se rozhodl vyřešit spor z předchozí třetiny následovně: vyloučil berounského Kasíka na 4 minuty za hrubost, domácího Meňharta na dvě minuty za krosček a Jabrocký vyfasoval dvě minuty za hrubost. Tresty se zkrátily a Kadaň se tak přes minutu bránila pouze ve standardním oslabení 4 na 5. V plném počtu se pak domácí vrhli znovu do útoku, ale jejich promyšleným střelám chyběl krapet hokejového štěstí. Přes čtyři minuty se Beroun bránil drtivému tlaku, než se hra znovu rozprostřela po celé ploše kluziště.

26. minuta a především pak Stanislav Stavenský vrátil všechny ambice Berouna znovu na zem, když pomohl Kadani kuriózním způsobem vyrovnat na 1:1. Téměř vleže totiž dopravil puk za záda Miroslava Kopřivy a i přes následný hromadný pád několika hráčů hlavní rozhodčí branku uznal. Beroun potřeboval chytit druhý dech, ale vražení ze zadu, kterého se dopustil Ladislav Slížek, ho uvrhlo znovu do oslabení. Slížek si za tento nedovolený zákrok připsal na své konto 2+10.

V přesilovce se domácím nedařilo a Beroun i přes handicap nabral novou sílu k opětovnému důrazu. V polovině utkání se strhla exhibice pro diváky. Skvělou akci následovala ještě lepší šance a proud hráčů se přeléval sem a tam. Kopřiva i Hübl se otáčeli z jedné strany na druhou a mnohdy nestíhali vyrážet sled tvrdých střel. Ve 34. minutě se domácím nabídla další přesilovka, když se nedovoleného zákroku, v tomto případě podražení, dopustil berounský hráč Petr Braniš. Celé dvě minuty se Kadaň držela zakousnutá v útočném pásmu, ale kvůli příliš kontaktnímu stylu hostí se neustále přerušovalo a hráči se jen namáhavě zvedali ze země.

Po mnoha neúspěšných akcích se však zcela nečekaně objevila ta, která rozjásala domácí fanoušky. Před Miroslavem Kopřivou se vytvořil neprostupný a velmi nepřehledný chumel. Nastoleného zmatku a svého postavení proti volné levé tyči využil Ondřej Staněk a bez mrknutí oka zavěsil pod víko. Kadaň strhla nerozhodný stav na svou stranu – 2:1.

Do konce druhé části se domácí blýskli ještě několika parádními akcemi, ale ani při nájezdu dva na jednoho již červené světlo znovu nerozsvítili. Spíše popudili píšťalku hlavního rozhodčího, který v jednom z nesčetných soubojů vyloučil domácího hráče Milana Vobořila a spolu s ním poslal na trestnou lavici berounského Martina Tvrzníka. Tresty se nekrátily a dohrávalo se ve čtyřech proti čtyřem.

Třetí třetina:

V řádné hrací době se rozdělily body

Dvacet minut někdy uplyne jako voda a jsou okamžiky, kdy se i dvacet vteřin neuvěřitelně vleče. Petr Horčička se držel první varianty a s vědomím, že na srovnání skóre již nemá Beroun mnoho času, vrhl se do téměř samostatného nájezdu rovnou ze střídačky. Zbrklost se mu ale nevyplatila a v posledním okamžiku mu puk sklouzl z hokejky. Naopak druhé straně se čas posunoval šnečím tempem. Kadaň se totiž poněkud stáhla a vytvářela si hráz v podobě zabezpečené obrany. Jednobrankový rozdíl znervózňoval obě strany.

Ve 46. minutě se znovu otevřely dveře na trestné lavice. Na straně domácích byl za hrubost vyloučen Ondřej Staněk a za stejný prohřešek byl vyloučen i hráč hostí Petr Šinágl. Hra čtyř proti čtyřem se po necelé minutě znovu zvrtla. Z celku Kadaně byl z ledové plochy kvůli nedovolenému bránění vykázán Petr Pospíšil. Domácí se rázem ocitli v oslabení 4 na 3, ale díky několika včasným zásahům brankáře Hübla i souhře celé „trojkové“ formace nedali Berounu sebemenší šanci.

Jakmile Kadaň deset minut před koncem utkání naskočila do plného počtu, nestačila se dát ani dohromady a vrátila se zpět do oslabení. Tomáš Polanský obdržel 2+10 za vražení zezadu. Beroun se v přesilovce činil, a tak se mu podařilo vyrovnat na 2:2. Václav Eiselt za asistence Ctirada Ovčačíka vsítil v 51. minutě druhou berounskou branku. V 57. minutě v rohu kluziště sekl Petr Šinágl přes ruce Stanislava Stavenského. Odměnou se mu stal tvrdý krosček do obličeje, jehož autor za svůj počin putoval do sprch s trestem na pět minut a do konce utkání. Sekání zůstalo nepotrestáno. Místo něj si hlavní rozhodčí vybral zákrok Jelínka, který se dopustil držení. Neklidné okamžiky se ještě více přiostřily a na konci 58. minuty byl navíc vyloučen berounský hráč Filip Vaněček také za držení. Kadaň dohrávala chvíli v přečíslení 4 na 3 a zbytek zápasu beze změny uplynul ve čtyřech proti čtyřem.

Prodloužení:

Tresty se sypaly jako sníh

Díky přenášeným trestům se Beroun v prodloužení ocitl v početní převaze 4 na 3. Svou pozici nezužitkoval a vzápětí se dopustil hned několika neomluvitelných zákroků. Nejprve Martin Tvrzník zadržel útočícího hráče a následně byl za sekání potrestán brankář Miroslav Kopřiva. Kadaň měla poslední obrovskou možnost rozhodnout ve svůj prospěch. Domácí útočník Lukáš Pech byl nakonec tím, kdo jako poslední zvedl vítězně ruce nad hlavu a zaslouženě se radoval z vítězství, o kterém sám v 64. minutě rozhodl – 3:2.

Martin Gahler, Katka Hodková

Alois Chlustina (SK Kadaň): Chtěli jsme jít do vedení první, ale hrubá chyba Jardy Hübla, kdy inkasoval zpoza brankové čáry nepříjemně ovlivnila dění první třetiny. O výsledku rozhodla druhá třetina, kdy jsme neproměnili minimálně pět vyložených šancí. Třetí třetina se hrála systémem vabank a my jsme toto prohráli, díky chybě bránící čtveřice v oslabení, která nedůsledně pokryla hráče soupeře. Zaplať pánbůh za prodloužení.

Otakar Vejvoda (HC Berounští Medvědi): Domácí byli dvě třetiny lepším týmem. My jsme začali hrát až poslední třetinu, kdy jsme vyrovnali a nakonec získali bod. Vzhledem k vývoji jsem spokojen! Přijeli jsme sem neprohrát, takže jeden bod toto předsevzetí splňuje.