Dobří holubi se vracejí

Katka Hodková, Martin Gahler | 31.08.2004 | |

V předposledním přípravném utkání proti druholigovým Benátkám ubylo návštěvníků, ale jak se říká: někdo ztrácí – někdo získává… A tým SK Kadaň získal hned dvě posily. Tou první je navrátilec z Dukly Trenčín Stanislav Stavenský a jako druhá opora se z Hradce Králové vrátil Jaroslav Polák. Oba útočníci vypověděli smlouvu z osobních důvodů a do konce letošní sezóny by měli působit v černožlutých barvách. Hned v prvním utkání si Jarda vyzkoušel, jak se dávají góly, a Standa oprášil trestnou lavici.

10.kolo, úterý 31.8.2004
Sportovní klub Kadaň - HC Benátky nad Jizerou  6:0  (4:0, 0:0, 2:0)
Branky:6. Polák(Krezuman), 9. Polák(Jabrocký), 12. Jabrocký(Krezuman), 13. Stavenský(Pospíšil), 42. Kajer(Pech), 50. Derfler(Pospíšil, Krezuman). Vyloučení 10:10 navíc Svoboda(Benátky) 10min nesportovní chování. Využití 4:0. V oslabení 0:0.
Sportovní klub Kadaň: Jež, Hubl – Pospíšil, Lupač, Štelcich, Hlavatý, Kameš, Vobořil, Urban, Stavenský, Derfler, Polanský, Postl, Pech, Kajer, Polák, Jabrocký, Kreuzman, Žák, Hlušička, Hubínek
HC Benátky nad Jizerou: Barek, Turczyn – Pešek, Hart, Klikar, Svoboda, Klaban, Keltyčka, Jaroš, Vasilev, Kocman, Jakeš, Kotýnek, Štěpánek, Mácha, Rybín, Kadeřábek, Špindler

První třetina:
V prvních minutách utkání se Benátky projevily jako dravější, téměř jistou gólovou šanci vytlačil Petr Jež mimo brankoviště a o chvíli později pokryl střelu od modré čáry. Šestá minuta přinesla zprvu nenápadnou akci. Jarda Kreuzman bleskově přihrál Jaroslavu Polákovi, ten byl ve správnou chvíli na správném místě, a tak otevřel skóre zápasu. Poté si přestávku nečekaně vynutilo vyražené ochranné plexisklo na rohu kluziště. V 9. minutě, kdy seděl na trestné lavici hostující Martin Kocman, uslyšel kadaňský stadion zazvonit nastřelenou tyč. Zklamání fanoušků netrvalo dlouho, nepovedenou akci dokončil po asistenci Jabrockého Jaroslav Polák. Domácí se ujali vedení 2:0. O necelou minutu později si hosté vysloužili desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Vzápětí ledovou plochu opustil Stanislav Stavenský. Kvůli jeho maskovanému háčku se domácí celek ocitl na dvě minuty v oslabení. Stav na trestné lavici však brzy srovnal hlavní rozhodčí. Za podražení si odešel sednout hráč hostí Pavel Štěpánek. Hra 4 na 4 znovu prokázala rozdíl ligy. Ve 12. minutě překvapil hostujícího brankáře Martina Bareka svou nenápadnou střelou Jaroslav Jabrocký. Kreuzman si připsal další asistenci. Benátky se nestačily ještě ani oklepat a už ze své sítě lovily další kotouč. Stanislav Stavenský si po neúspěšném tažení v Trenčíně spravil chuť a zvýšil náskok domácích na 4:0. Pomohl mu v tom Petr Pospíšil, který rozehrával zpoza vlastní brány a poslal Stavenskému přihrávku až na druhou modrou čáru. Byť se Kadani v přesilovkách nikdy příliš nedařilo, dokázala za jednu třetinu zohlednit hned dvě. Vyloučení Jabrockého se do konce dvacetiminutovky naštěstí obešlo bez následků, i když Benátky tlačily na obranu domácích jako divé.

Druhá třetina:
Kadaň posílena vidinou snadných gólů se plně napřela do útoku a brankář hostí Martin Barek měl plné ruce práce. V pohodě nebyl a své rozčilení dával obráncům najevo vždy, když pustili kadaňské útočníky příliš blízko. Jak poznamenal jeden z diváků: pískající brankář, to tu ještě nebylo. Ve 12. vteřině chyběl kousek, aby Stavenský na druhý pokus proměnil slibnou šanci v gól. Kadaň ve svém tempu nepolevila, přechod do útočné třetiny nepůsobil hráčům žádné potíže. Velmi přirozený a ležérní projev domácích, vynikající bruslení vedlo k mnoha slibným šancím. Ve 27. minutě se neudržel Milan Vobořil a za držení oslabil na 2 minuty domácí. Soupeř si však nedokázal vytvořit žádnou vetší šanci a Kadaň pokračovala ve svém náporu. Benátky dokázaly odpovědět pouze zvýšenou agresivitou a jediným únikem, který spolehlivě vychytal Petr Jež. Třetinu zakončilo vyloučení domácího Martina Lupače za hákování a Jiřího Jakeše z Benátek za sekání.

Třetí třetina:
Poslední třetinu zahájily obě strany oslabené o jednoho hráče. Kadaňský stadion měl po dlouhé době možnost vidět zajímavě provedené útočné kombinace. Několik jich skončilo jen potleskem, ale ve 42. minutě se utrhl Miloš Kajer a po přihrávce od Lukáše Pecha projel s pukem zkoprnělou obranou hostí, zablufoval na brankáře a podstrčil mu kotouč pod nohama za brankovou čáru - 5:0. Benátky nezahodily flintu do žita a stíhaly domácí jak jen to šlo. A když to na Petra Ježe nešlo postaru, zkusily hosté i pár inovací jako nahazované puky a jiné zázračné kousky. V 50. minutě zvýšila Kadaň své vedení na 6:0. Petr Derfler zužitkoval přesilovou hru 5 na 3 a rozesmutnil celou střídačku hostí. Jarda Kreuzman získal v tomto duelu za další asistenci pomyslný třetí kanadský bod. Šedesát minut se vylučovalo na obou stranách, na konci se ale s tresty rozsypal pytel. Jabrockého hru s ohněm rozhodčí nepotrestal, ale vzápětí přes půl kluziště odpískal pro Vladimíra Kameše hákování. Kadaň se totiž snažila Benátky nejenom přehrát, ale také přeprat. Martin Lupač vyfasoval 2+2 minuty za nebezpečnou hru vysokou holí a Petr Derfler dvě minuty za držení. Do závěrečného hvizdu si Petr Jež udržel čisté konto, a tak Kadaň na domácím ledě deklasovala Benátky 6:0.

Martin Gahler, Katka Hodková

Miroslav Novák (trenér SK Kadaň): „Zápas se rozhodl hned ze začátku. První třetina 4:0, padly čtyři ukázkové góly. Soupeř to však vzal jinak, než jsme čekali. Mysleli jsme, že se bude i nadále hrát hokej, ale Benátky začaly dost hákovat, což nás mrzí. Vyloučení na obou stranách neodpovídá tomu, co se na ledě ve skutečnosti dělo, jinak bychom hráli neustále pět na tři.“

Petr Jež (brankář SK Kadaň): „Teď máme dobré útoky, jen beci mi v dnešním zápase dělali trošku starosti. Jinak mé zranění je už v pořádku, v sobotu jsem měl nateklou oblast klíční kosti, jako by mě do ní bodly čtyři včely. Ale pomohl led a mastičky. Sice tam mám ještě pořád modřinu, ale v zápasech mě to nikterak neohrozí.“