Rychlý nálet slavil úspěch

Martin Gahler, Míša Sládková | 10.01.2005 | |

V posledních deseti minutách předevedly kadaňské žlutočerné vosy na ledě Havířova zdrcující nálet. První bodnutí provedl téměř deset minut před závěrečným hvizdem Jiří Kuchler. Domácí byli evidentně zaskočeni. Nejvíce však Havířov bolela poslední minuta utkání. V ní se podařilo skórovat hostům hned dvakrát. Kadaň vyhrála na havířovské půdě 3:0.

38.kolo, pondělí 10.1.2005
AZ Heimstaden Havířov - Sportovní klub Kadaň  5:0  (kontumačně)
Původně: 0:3 (0:0; 0:0; 0:3)
Branky: 52.Kuchler (Polanský, Vobořil), 60.Kuchler, 60.Stavenský (Derfler).
Rozhodčí: Blecha - Brabec, Drobílek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 702. Střely na branku: 26:31. Průběh utkání: 0:3.
AZ Heimstaden Havířov: Mařík - Šefčík, Štefanka - Mareček, Pala - Vavruša, Štěpán - Pozum, Lipina, Žůrek - Sedlák, Volák, Syřínek - Zdeněk, Mikšan, Dvořák - Seman, Heider, Kelner
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Pospíšil, Hlavatý - Špelda, Meňhart - Staněk, Vobořil - Tvrdek, Polák, Kajer - Polanský, Kuchler, Kreuzmann - Žák, Jabrocký, Postl - Derfler, Stavenský, Hlusička

První velkou šanci promarnil hostující Kajer, který dostal přihrávku za obránce, řítil se sám na Maříka, ale blafák mu nevyšel. Ve druhé minutě byl vyloučen domácí Dvořák a hosté hráli svou první přesilovku. V té ovšem domácího gólmana vyvedla z klidu pouze tvrdá střela Derflera, která ale mířila nad branku. Všechny pokusy v první třetině mířily z uctivé vzdálenosti. V páté minutě kryl Mařík střelu Kuchlera a o dvacet vteřin později pálil z dálky domácí Mareček. Jeho pokus tečoval Žůrek, ale těsně nad. V polovině třetiny schoval Mařík v lapačce tvrdou střelu Stavenského a do následného pokusu Tvrdka stačil vložit hůl Pala. Ve 12. minutě měli domácí první obrovskou šanci po podivném odrazu kotouče od mantinelu. Ten se dostal až před volného Rozuma, který ovšem bekhendem netrefil úplně prázdnou branku hostů. Ti si stačili vypracovat menší převahu, ale bez větších příležitostí. Pouze Polák z dobré pozice minul Maříkovu branku asi o metr. V 15. minutě vletěl do pásma Žůrek a zápěstím těsně minul branku Kadaně. O minutu později faulovali poprvé i hosté a výhodu přesilové hry tak dali domácím Panterům. Domácí hokejisté však přesilovku vůbec nezvládli a hosté se tak v pohodě ubránili. Velkou šanci měl po přesilovce Lipina, ale v dobré pozici si kotouč zpracovával hodně dlouho a jeho následnou slabou střelu Hübl vykryl.

V úvodu druhé třetiny hráli přesilovku opět hosté, ale kdo čekal ofenzivní smršť, byl opět zklamán. Ke skórování vybídl spoluhráče Meňhart, který nahodil na branku kotouč, který však nedokázal nikdo z jeho spoluhráčů tečovat. Maříkovu pozornost pak zkoušel opět z dálky Staněk, ale bez úspěchu. Ve 27. minutě překazil Mařík gólovou radost Polanskému, který dostal perfektní přihrávku zpoza branky, ale Maříka neprostřelil. Odražený kotouč zachytil Sedlák, namířil si to okamžitě k brance hostů a tvrdou střelou prověřil Hübla. Na druhé straně pak mířil přesně Kreuzmann, jehož chytrou střelu švihem vyrazil Mařík reflexivně bruslí. Ve 33. minutě se šikovně prokličkoval Seman až před Hübla, ale nedokázal jej přehodit. O minutu později se hostující brankář blýskl efektním zákrokem, když chytil do lapačky přesně mířený kotouč z hole Vavruši. Na druhé straně minul z otočky Kreuzmann. Poté přišel největší důkaz havířovské nemohoucnosti. Ve 36. minutě se totiž ocitl opět sám před Hüblem tentokrát Mareček, který také havířovskou smůlu neprolomil. K odraženému puku se ale dostal Mikšan, který měl odkrytou celou branku, ale bekhendem nastřelil kotouč jen do ležícího strážce kadaňské svatyně. V závěru třetiny hráli domácí svou druhou přesilovku, ale na Hübla v ní vyslali pouze jedinou střelu.

Domácí se hned na začátku poslední třetiny pokoušeli vstřelit vedoucí gól, ale Žůrek opět nedokázal trefit branku. Ve 44. minutě jeli domácí 3 na 2, ale v útočném pásmu poslal Sedlák Volákovi přihrávku na paty. O tři minuty později našel nádherně Mikšan před brankou úplně volného Zdeňka, ale ani on nezlomil prokletí havířovských útočníků. Po této šanci bylo jasné, že kdo dá první branku s největší pravděpodobností vyhraje. Ve 49. minutě objel branku Meňhart a z otočky vystřelil, Mařík sice nevěděl, kde má kotouč, ten ale zůstal v jeho náručí. Za další minutu už domácí diváci poněkolikáté jen nevěřícně kroutili hlavou. Rozum dostal před Hübla přesnou přihrávku, mohl střílet z první do odkryté klece, ale kotouč si nesmyslně dlouho zpracovával a bylo po šanci. Domácí fanoušci si i zabouřili, když rozhodčí ponechal bez povšimnutí několik zákroků na hranici pravidel, načež posoudil Dvořákův zákrok hokejkou jako faul a havířovský útočník musel jít za katr. Domácí sice v oslabení neměli moc práce, ale těsně po skončení přesilovky převzal za brankou kotouč Polanský, předložil jej Kuchlerovi, a ten prostřelil Maříka. Domácí se dlouho nezmohli na kloudnou odpověď, branka je evidentně zaskočila. Dvě minuty před koncem se přece jen dostali do pásma a jejich nápor zakončil tvrdou střelou Pala, Hübl byl pozorný. Hosté si poté vzali oddechový čas a domácí odvolali Maříka z branky. Domácí sice dokázali vybojovat pásmo, ale Kuchler jim kotouč vypíchnul a sám jej pohodlně dovezl do opuštěné branky – 0:2. Mařík se vrátil do své klece, ale přesto domácí ještě jednou inkasovali, když nekoncentrovanost jejich obrany potrestal Stavenský. Střelecká nemohoucnost tak připravila Pantery o další důležité body.

Martin Gahler, Libor Gavlas, Jindřich Poledna

Alois Chlustina (trenér Kadaně) – „Po dvou zápasech v novém roce jsme sem jeli neprohrát a získat nějaké body. Tajně jsme doufali ve tři body a to se nám nakonec povedlo, i když to bylo nesmírně těžké utkání. Havířov šel ohromně nahoru, už to není ten Havířov zezačátku sezóny. Ve třetí třetině bylo jasné, že kdo dá góla vyhraje. Byli jsme to zaplaťpánbůh my.“

Jiří Režnar (trenér Havířova) – „To je právě ten problém, že naši hráči potřebují deset šancí do prázdné brány, aby to tam spadlo. Během čtyř domácích utkání jsme dali čtyři góly a paradoxně všechny Budějovicím. Utkání bylo podobné zápasu s Třebíčí, kde se také rozhodovalo, kdo dá první branku. Na to jsme hráče upozorňovali po druhé třetině, ale bohužel. Dostali jsme branku po chybě. Sice jsme měli ještě deset minut na vyrovnání, ale nepovedlo se nám to. Ale nemůže se stát to, co se stalo, že dostaneme branku v power-play a hráči jdou na led, přestanou hrát a dostanou třetí branku.“