Jako první si gól zařvali fandové Kadaně

Katka Hodková, Martin Gahler | 17.08.2004 | |

Na čerstvě vytvořené ledové ploše se v úterý sešel v Kadani výběr hráčů, kteří během přípravných zápasů prošli nemilosrdným sítem hlavního trenéra pana Aloise Chlustiny. Tým sice notně prořídl, ale teprve nyní dostal šanci předvést své opravdové kvality v dalším přípravném utkání s Chomutovem. Přestože si Kadaň do poloviny utkání diktovala vlastní podmínky hry, nechala se nakonec po silném tlaku strhnout k chomutovské agresi a ztratila přehled o situaci, která se zpočátku vyvíjela v její prospěch. Nakonec se ale ukázalo, že domácí tým má štěstí na své straně. Porážku v Chomutově oplatila Kadaň vítězstvím na domácí půdě 5:3.

6.kolo, úterý 17.8.2004
Sportovní klub Kadaň - Piráti Chomutov  5:3  (1:1, 3:1, 1:1)
Branky: 14. Postl(Polanský, Derfler), 25. Derfler(Postl), 33. Polanský(Pospíšil), 34. Derfler(Kameš, Pelán), 56. Pelán - 19. Martenek(Trefný),27. Buchal(Hahn), 50. Hahn(Koláček) . Vyloučení:10:9, navíc Buchal a Štrach (oba CHM) 5 + DKU. Využití 2:2. V oslabení 0:0.
Sportovní klub Kadaň: Jež, Slipčenko – Pospíšil, Špelda, Štelcich, Hlavatý, Kivoň, Kameš,Urban, Sadlon, Postl, Derfler, Polanský, Tvrdek, Hlušička, Kajer, Pelán, Jabrocký, Kreuzman, Žák, Polák, Znamenáček
Piráti Chomutov: Horčička, Hála – Revay, Nosek, Hájek, Szakal, Schneider, Trefný, Štrach, Buchal, Koláček, Hahn, Boušek, Šíp, Šimeček, Ibl, Polodna, Martenek, Malát, Dobiáš

Chyba z prvního přátelského utkání hraného před dvěma týdny v Chomutově se tentokrát neopakovala. Kadaň v prvních minutách uhájila čisté konto a naopak ještě chomutovské hráče potrápil pěkně provedeným únikem Tvrdek. Až těsně před vlastní brankou ho zastavil vysokou holí obránce Martin Nosek. Rozhodčí měl oči na svém místě a za tento nedovolený zákrok ho poslal na dvě minuty na trestnou lavici. Početní výhody však Kadaň nedokázala využít. Ve čtvrté minutě kadaňskou jedničku Petra Ježe poprvé vážněji ohrozil Martin Szakal, když zachytil chybnou nahrávku Pospíšila. Na konci šesté minuty odkráčel z ledu za hrubost Josef Revay. Ačkoli se Kadaň dostala k další přesilovce, téměř se jí nepodařilo vyjet zpoza vlastní brány. Hodně práce měl obránce Lukáš Špelda, který ukázal, že ví, kde je jeho místo, když zachránil nebezpečnou vzniklou po špatné rozehrávce jeho spoluhráčů. Chomutov se nechtěl nechat zahanbit a zřejmě se již viděl jako autor prvního gólu utkání. Jaroslav Buchal po chybě kadaňských beků využil momentu překvapení a pokusil se zasáhnout Petra Ježe z otočky. Puk však neprošel mezi betony. Do desáté minuty se Kadani příliš nevedlo. Přihrávky nenacházely správný cíl a ani rozhodčí si s chomutovskými fauly příliš hlavu nedělal. Šance se sice přelévaly z jedné strany na druhou, ale nikdo pořádně nevystřelil. Kadani utíkaly přihrávky a Chomutov zase nemohl najít chladnou hlavu. První radost domácím přinesl Martin Postl, když si ve čtrnácté minutě našlápl, bleskově zachytil nahrávku od Polanského a správné místo neminul. Kadaň jako první řvala vytoužený gól! Ale vzápětí Kadaň oslabil Martin Štelcich za hákování a Jež musel vykrývat spodní roh své svatyně. Jako by Chomutov zkoušel, kde má kadaňský obr své slabé místo. V osmnácté minutě nedokázala Kadaň ani ve třech hráčích čistě zastavit chomutovský únik, a proto si na dvě minuty odešel zchladit hlavu za hákování Kamil Tvrdek. Chomutov nečekal na žádnou druhou šanci a využil své přesilovky k tomu, aby srovnal stav utkání na 1:1. Po první tvrdé střele Jakuba Trefného od modré čáry puk zazvonil o brankovou konstrukci a odrazil se zpět mezi kruhy. Výhodného postavení se chopil Tomáš Martenek a poslal puk za Ježova záda.

Druhá třetina odstartovala v hektickém a zostřeném tempu. Napětí mezi oběma týmy se dalo krájet a jako první tento tlak nevydržel chomutovský bek Martin Szakal. Rozhodčím byl vykázán na dvě minuty za sekání. Nahozenou rukavici však Kadaň nezachytila a svých 120 vteřin přesilové hry jen nejistě odbruslila. Mezitím, co v pětadvacáté minutě drželi dva chomutovští obránci v šachu u mantinelu Martina Postla, najel si před Luboše Horčičku Petr Derfler, bleskově zachytil puk a poslal ho tvrdou střelou brankáři za záda. Odveta na sebe však nenechala dlouho čekat, o minutu později se kadaňskou obranou protlačil Milan Hahn a puk poslal svému najíždějícímu kolegovi Jaroslavu Buchalovi. Ten neminul a světelná tabule rázem ukazovala vyrovnaný stav 2:2. V osmadvacáté minutě ledovou plochu znovu opustil za držení horkokrevný Martin Szakal. Jen půl minuty po něm rozhodčí vykázal po jednom hráči z každé strany. Na chomutovskou trestnou lavici přibyl Josef Revay a kadaňskou odešel zahřívat Radek Znamenáček. Oba za hrubost. Hlavní rozhodčí Florián všem sice ukázal, že už oči nad faulováním zavírat nebude, ale hráči obou celků si jeho napomínání příliš k srdci nebrali. Ve třiatřicáté minutě se kadaňský první útok jako blesk zjevil před Lubošem Horčičkou a začal ho atakovat. Na třetí pokus puk do brány protlačil Tomáš Polanský. Po inkasované brance nebyl Chomutov evidentně v dobré náladě vzhledem k tomu, že Kadaň neustále skóre zvyšovala jako první. Na trestnou lavici sice odešel znovu Jaroslav Buchal, ale jeho sekání Kadaň nijak nepotrestala. Plynulá hra v plném počtu netrvala ani minutu a rozhodčí hráčům připomněl, že opakování je matka moudrosti. Na trestnou lavici odešel za sekání Kamil Tvrdek. Ještě než mu trest vypršel, přisedl si k němu Tomáš Urban. Za krosček vyfasoval dvě minuty. Při krátké přesilovce 5:3 Kadaň podržel Petr Jež a nepustil si chomutovské útočníky k tělu. Konec třetiny se odvíjel přímo neuvěřitelně, v čase 39:59 Chomutov zaskočil Petr Derfler. U gólu pro labužníky mu asistoval Kameš.

Posledních dvacet minut začínala Kadaň s výhodou dvojnásobného vedení nad svým rivalem. Místo kýženého uklidnění však hra i nadále pokračovala pod ostrým hvizdem píšťalky. Minutu po úvodní siréně zamířil ven za hákování Radek Hlavatý. Přestože se snažil Chomutov početní převahy využít a že Boušek pálil opravdu tvrdě, Jež se nedal nachytat a puk s přehledem pokryl. Vypadalo to, že Chomutov se s porážkou domů nechystá, protože tlak na kadaňské beky byl téměř pět minut nepřetržitý. V padesáté minutě začalo být Kadani ouvej, protože její vedení snížil v přesilovce Milan Hahn po asistenci Kamila Koláčka. Přítomní fanoušci začali tušit, že výhra nad Chomutovem i na domácí půdě nebude tak snadná. Kadaň si ale pomyslné vavříny pojistila v šestapadesáté minutě, kdy skóroval Pavel Pelán a zvýšil náskok svého týmu na 5:3. Tresty se v posledních minutách utkání množily jako houby po dešti a došlo také k první výrazné potyčce. K té se uchýlil chomutovský Petr Štrach, který za hrubost vyfasoval pětiminutový trest a do konce utkání, a autor kadaňské branky Pavel Pelán, který dostal za hrubost dvě plus dvě. Finiš si však domácí celek nenechal proklouznout mezi prsty, a tak doma zaslouženě zvítězil 5:3.

Katka Hodková, Martin Gahler

Miroslav Novák(trenér SK Kadaň): „První třetina z naší strany byla horší, málo jsme bruslili, hráli jsme se strachem a nenapadali jsme soupeře. O přestávce jsme si v kabině všechno řekli, že musíme hrát aktivně a důrazně. A myslím, že hráči to perfektně splnili.“