Kadaň si v Brně spravila střeleckou chuť, přiváží 2 body!

Martin Lísal, Petr Pokorný, Miroslav Lučan | 22.10.2008 | |

K utkání 16.kola zajížděli kadaňští do moravské metropole, změřit síly s HC Kometa Brno. Kadaňští neměli co ztratit, zápas s etaké podle toho vyvýjel, kadaňští byli domácím více než vyrovnaným soupeřem. První branky se dočkali domácí, udeřili z trestného střílení. FINK se však ocitl tváří tvář Hylákovi a vyrovnal, o chvilku později si obránci Komety srazili střelu, kterou vyslal VALSKÝ a černožlutí rázem vedli. Ve druhé části se z brankami roztrhl pytel, kadaňští vedli již o dvě branky, ale domácí stihli vyrovnat, ovšem FINK po dvaceti vteřinách vrátil hostím vedení. Brněnští opět vyrovnali, ale poslední slovo třetiny měl kadaňský KADLEC. Celou poslední část spoléhala Kadaň na zabezpečenou obranu, přesto neodolala tlaku Komety. V 53. minutě bylo vyrovnáno. Severočeši mohli ještě strhnout vedení na svou stranu pár sekund před koncem, ale Valský nedokázal z blízkosti zakončit přesně. Přesto se Kadaň radovala poslední. V prodloužení rozhodl o zasloužených 2 bodech BALÁZS. Konečný účet zápasu se zastavil na skóre 5:6pp.

16.kolo, středa 22.10.2008
HC Kometa Brno - Sportovní klub Kadaň  5:6p  (1:2, 3:3, 1:0 - 0:1 )
Branky a nahrávky: 9. Černý (tr. střílení), 22. Klimt (Sedlák, Kýhos), 31. Zubíček (Sedlák, Kýhos), 36. Mikel (Kýhos, Klimt), 54. Švagrovský (Houdek, Černý) - 14. Fink (Derfler), 15. Valský, 21. Ton, 32. Fink (Derfler, Kloz), 39. Kadlec (Balázs, Fink), 63. Balázs. Rozhodčí: Šír - Poruba, Vengřín . Vyloučení: . Využití: . V oslabení: . Diváci: 4947. Střely na branku: .
HC Kometa Brno: Hylák (Hronek) - Kántor, Houdek, Zubíček, Mikel, Protivný, Lhotský, Morava, David - Černý, Švagrovský, Brabenec - Sedlák, Klimt, Kýhos - Vondráček, Barus, Mikšan - Haluza, Kostourek, Roháč.
Sportovní klub Kadaň: Hanuljak (Štěrba) - Szakal, Višňák, Kolarz, Kramár, Mašek, Pospíšil, Kloz - Indra, Fink, Derfler, Zika, Ton, Kajer, Valský, Rybecký, Balázs, Freiberg, Šíp, Chyba, Kadlec.

Úvodní část hry přinesla poněkud ospalý hokej. Domácí po většinu časy měli kotouč na holi, ale proti koncentrované obraně Kadaně se prosazovali jen málo. I proto diváci registrovali první velkou šanci až v deváté minutě zápasu, hned z toho ovšem byla branka. Sedlák dostal parádní pas mezi dva beky, byl zahákován a sudí bez rozmýšlení nařídil trestné střílení. K tomu se postavil Michal Černý a počtvrté v sezoně se nemýlil. Hanuljaka si položil a již pro něj nebylo problémem poslat kotouč do prázdné branky. O chvíli později pálil z mezikruží Mikel, Hanuljak se ovšem rozchytal a další kotouč za svá záda již v této pasáži nepustil. Vychytal Kántora a minutu před sirénou i Kostourka, jehož střelu z bezprostřední blízkosti vyrazil ramenem. To již ovšem Kadaň vedla. Po faulu Kántora totiž využil přesilovku bleskově Fink, když využil nešťastného odrazu kotouče, o minutu později pak ujelo duo Valský – Derfler, do příhry prvního jmenovaného padl Zubíček a kotouč se ke vší smůle odrazil přímo do Hylákovy klece. Do kabin se tak šlo za stavu 1:2 z pohledu domácího týmu.

Ve druhá části zápasu každý očekával obrat Komety. Věci se děly, ovšem ne podle přání domácího publika. Minutu po začátku druhé třetiny se totiž hosté utrhli do dvoubrankového vedení, když kotouč do Hylákovy sítě poslal opět nešťastně domácí bek, tentokrát Morava. Branka byla připsána Tonovi. Další ránu do vazu mohl Kometě uštědřit Zika, Hylák jej vška vychytal. Na druhé straně se pak do brejku utrhlo duo Klimt – Sedlák, druhý jmenovaný skvěle načasoval příhru a Tomáš Klimt do odkryté klece snížil. Další šance Brna pak likvidoval neomylný Hanuljak. Jeho kouzlo prolomil po polovině zápasu Zubíček, když po objetí soupeřovy branky z ideální pozice zavěsil. Netrvalo to však ani minutu a hosté opět vedli – podruhé se před Hylákem ocitl trestuhodně volný Fink a podruhé uspěl. Šílený zápas pokračoval. Po několika nevyužitých šancích přálo Kometě štěstí, když odražený puk napálil pod břevno Mikel. Ovšem před sirénou využili hosté další chyby domácí obrany, ocitli se ve dvou sami před Hylákem a Kadlec se nemýlil. Po dvou třetinách tedy bylo skóre 4:5…

Poslední třetina pak byla dlouho jen výrazem brněnské bezmoci. Modrobílí se snažili, ale na jejich hokejky se pozvolna vkrádala křeč. Kadaň bránila vlastní modrou čáru, nikam daleko od Hanuljaka se nepouštěla a soustředila se na udržení náskoku. Brno nevyužilo několik přesilových her. Až v té poslední se radovalo. Co nešlo technikou, k tomu pomohla i trocha štěstí a velký důraz – po nahození Houdka se před Hanuljakem prosadil Švagrovský. V závěru třetiny ještě hrála Kadaň přesilovku, tu ale nevyužila.

V prodloužení měl první šanci Kántor, na Hanuljaka ale nevyzrál. Chvilku poté se nechal vyloučit Lhotský a hosté trestali. Sil již jim mnoho nezbývalo, ale přesilovku dokázal využít po sérii střel Balázs. Hylák vyrazil kotouč dvakrát, na jeho ránu z kruhů ale již nestačil. Nejlepší obrana ligy tak v jediném zápase inkasovala skoro tolik branek, co za posledních osm duelů, a Kometa díky prohře 5:6 v prodloužení klesla na druhé místo tabulky. Do čela se ovšem může vrátit hned v sobotu, kdy zajíždí na led vedoucího Ústí nad Labem.

Martin Lísal, Petr Pokorný, Miroslav Lučan

Vladimír Kýhos: Několik gólů jsme si dali v podstatě sami

Po třech domácích výhrách si mohl hlavní trenér Komety, Vladimír Kýhos, vyzkoušet hodnocení zápasu, který Brňané nedovedli do vítězného konce. V jeho slovech byla jasně cítit nespokojenost s výkonem celého týmu, který v zápase proti Kadani pozbyl jistotu a přesnost v obraně a inkasoval stejný počet branek, jako za předchozích šest (!) zápasů dohromady.

První slova domácího kouče doprovázelo nechápavé kroucení hlavou: „Nevím, proč to přišlo zrovna dneska. Jestli byly nějaké erupce nebo něco…,“ nadnesl svá první slova do ironické polohy trenér Komety. Dále už pokračoval vážně: „Ale tolik chyb, kolik jsme vyrobili dneska, to jsme snad neudělali od začátku sezóny. Celou dobu hráče upozorňujeme, že soupeř přijede s takovou taktikou a ono nic,“ zlobil se trenér pro neplnění předzápasových pokynů od svých svěřenců.

Hráči se však neřídili podle rad trenérů ani v průběhu zápasu: „První třetinu prohrajeme 2:1, něco si v kabině řekneme, přijdeme na led a oni hned dají gól a pak ještě jedou sami na bránu. Nevím, co k tomu dodat. Dnes to byl od nás přehršel chyb,“ upozorňuje na děravou obranu, která střelcům Kadaně usnadnila práci více, než bylo zdrávo.

Poté začal nahlas přemítat o jednotlivých částech zápasu, který by snesl přirovnání k horské dráze: „My vyrovnáme a hned chceme dát další a další góly, místo abychom to uklidnili do nějaké podoby. Tohle ale byly závody dopředu, dozadu. Oni jeli sami dva na bránu, my potom zase všichni k nim, kde byl puk,“ popisoval Vladimír Kýhos onu známou situaci, kdy se diváci ofenzivním hokejem baví, zato trenérům vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

Při popisování inkasovaných gólů Brna se lodivod brněnské střídačky nezdráhal jmenovat jména chybujících hráčů: „Dnes, když to vezmete, tak to byla trochu i shoda náhod. Jeden z prvních gólů - tam to chytí Protivný a místo aby to pustil do rohu, tak mu ten puk zastaví. Pak se tam zase srazí s Houdkem. Tak já pak nevím. Každý tam udělal chybu - Mikel, Kántor tam propadl a jeli dva na jednoho. Ale tady tyto góly jsme si dali sami,“ nespokojeně vyprávěl o kiksech domácí obrany, které se podepsali pod prohru jeho týmu v prodloužení.

Ve svém komentáři ovšem nezapomněl uznat kvality soupeře, který si body pro svoji bojovnost a vůli zasloužil: „Ale oni byli hodně obětaví, měli občas i štěstí, dá se říct. Dali jsme si tam dvakrát vlastní gól. Ale jak jsem řekl, Kadaň si to dnes zasloužila, bohužel pro nás. Musíme přiznat, že tady s tou taktikou přijeli a ona se jim vyplatila,“ vzdal hold soupeři ze severu Čech kouč, který toto místo dobře zná ze svého dřívějšího působení v blízkém Chomutově.

Středeční zápas byl menší generálkou na odvetný zápas proti Ústí nad Labem, které je spolufavoritem 1. ligy a po ztrátě Brněnských aktuálním lídrem tabulky. Jaký může mít vliv na toto utkání nezdařilý výkon ohodnocený jedním bodem? „Třeba je to jenom dobře, protože ono není nic lehkého hrát doma čtyři zápasy se soupeři, kteří jsou ve spodní části tabulky. Pak je to z psychického hlediska těžké, protože ten zápas musíte stoprocentně vyhrát, protože nic jiného neexistuje. Se všemi zápasy jsme se poprali dobře, s tímhle ne. Nezvládli jsme ho po všech stránkách,“ uzavřel kapitolu vyprávění o nezdařilém středečním klání Komety proti Kadani trenér Brna, Vladimír Kýhos.

Výhru jsme si poctivě vypracovali, ví Milan Černý

Na druhé straně byl o mnoho spokojenější kouč Kadaně, Milan Černý, a nutno říct, že měl důvod. Z brněnské haly Rondo se body příliš často nevozí, což platilo v posledních zápasech dvojnásob: „Věděli jsme, že v domácím prostředí jsme s Kometou nehráli špatně. Nám se ale většinou s těmito silnými soupeři nehraje moc dobře a tak jsme rádi, že zrovna tady se nám to povedlo a získali jsme body,“ řekl spokojeně trenér Kadaně.

Hostům se dokonale povedla jejich taktika, která na Brněnské platila: „Kometa určitě špatně nehrála, ale my jsme hráli dobře z obrany, pak jsme dali pěkné góly a našli volné skulinky v jejich defenzívě,“ vysvětloval trenér Černý důvody, proč si zrovna jeho tým odváží z Brna dva body za výhru v prodloužení. K tomu ještě dodal: „Věděli jsme, že nesmíme propadat na kotouči a to jsme si plnili,“ a pochválil tak své svěřence, kteří pokyny svého trenéra, na rozdíl od těch brněnských, poslouchali beze zbytku.

Poté se ještě rozpovídal o detailech hry, které byly podle něj nejzásadnější: „Kometě se proti nám asi nehrálo dobře, ale my jsme sem nepřijeli jenom bránit. Všechno jsme si poctivě vypracovali, včetně té šance 3 vteřiny před koncem, kdy jsme mohli uhrát i tři body. Sílu soupeře jsme znali a lítat někde po hřišti nebo v rozích, aby Kometa jezdila do situací dva na jednoho a podobně, to jsme věděli, že to nemůžeme dopustit. Kometa má kvalitní hráče, kteří tyto situace umějí sehrát a my jsme podobné situace naopak nesehráli úplně ideálně,“ porovnával předzápasová očekávání s průběhem středečního zápasu trenér hostů.

Na závěr si schoval další pochvalu pro své hráče, kteří vytěžili z horké brněnské půdy dva body a nebylo daleko k tomu, aby to byly všechny tři: „Jsme spokojení. Od brankáře do posledního útočníka. Ale my jsme sem nejeli poražení. Řekli jsme si, že jedeme pro tři body a jsme šťastní,“ radoval se trenér Černý, který zároveň uznal loajalitu brněnského publika, které fandilo po celý zápas za všech možných stavů: „Diváci tleskali svému mužstvu, i když se něco nepovedlo. Tohle oceňuji a vzdávám fanouškům hold, že to berou, jak to bylo. Byl to pro nás všechny zážitek. O to větší, že si vezeme domů dva body“, ukončil svoji rozpravu o zápase hlavní trenér Kadaně, Milan Černý.