Kadaň prohrála v Jihlavě 2:0, rozhodla první třetina

Jiří Novotný | 06.02.2016 | |

J i h l a v a / K a d a ň - Po nevyvedeném domácím zápase s Mostem Trhači cestovali na led favorizované Dukly Jihlava. Té se podařilo otevřít skóre v 11. minutě zápasu, v závěru první třetiny vedla již 2:0. Kadani se recept na gólmana Honzíka najít nepodařilo, a protože dalších gólů se nedočkala ani Jihlava, prohráli kadaňští 2:0.

48.kolo, sobota 6.2.2016
HC Dukla Jihlava - Sportovní klub Kadaň  2:0  (2:0, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. Harkabus (Škůrek, Důras), 19. Grebenyuk (Důras, Skořepa). Rozhodčí: Kopeček - Beneš, Štofa. Vyloučení: 7:11. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1514. Střely na branku: 39:20. Průběh utkání: 2:0.
HC Dukla Jihlava: Honzík (Sáblík) – Bilčík, Kaláb, Grebenyuk, Štebih, Šafář, Dobrovolný, Škůrek – Harkabus, Skořepa, Důras – Diviš, Seman, Kolář – Jergl, Prokš, Mrňa – Beránek, Anděl, Kohout.
Sportovní klub Kadaň: Strmeň (Dvořák) – Szathmáry, Trefný, Blaha, Tejnor, Weinhold, Drobný, Černý, Kolářík – Kadlec, Chlouba, Sloboda – Vrána, Kverka, Vaněk – Deveri, Šťovíček, Hlava – Macháček, Huňady.

Připravujeme...

Před zápasem proběhla malá slavnostní chvíle, kdy se domácí klub rozloučil se svým řidičem Miroslavem Matějkou, jenž autobusem vozil Duklu na venkovní zápasy dlouhých 42 let a svojí „kariéru“ zakončil výjezdem do Přerova, odkud si Jihlava přivezla historicky první výhru.

Hned po minutě a půl měli hosté šanci v podobě přesilové hry. V ní ohrozil Honzíka pouze Roman Chlouba, který se propracoval před branku a z velkého úhlu gólmana k pravé tyči neprostřelil. Naopak šanci v oslabení měla Dukla. K Harkabusovi před branku propadl puk a po pohotové střele domácího forvarda zachránil Strmeň svůj tým od pohromy pohotovým zákrokem. Také Dukla zahrozila při své přesilovce jen jednou. Kolář dostal zadovku od Semana, jenž zblízka trefil pravý beton gólmana. Na přelomu sedmé a osmé minuty se dostali domácí do dvou slibných šancí. Anděl dostal od Dobrovolného puk do jízdy a trefil pouze boční síť, Skořepa po jemné teči Jerglovy přihrávky mířil těsně vedle. Druhá přesilovka domácích již přinesla otevření skóre. Škůrek nahrál kotouč na levý kruh pro Tomáše Harkabuse, který po chvilce vystřelil a poslal kotouč mezi pravý beton a tyč Strmeně, před kterým projeli dva hráči a měl ztížený výhled. Z ojedinělé akce hostí vypálil z levé strany Hlava, jehož ránu vedle pravé tyče Honzík kontroloval. V polovině devatenácté minuty využila Dukla druhou přesilovou hru. Důras poslal puk na modrou pro Alexandera Grebenyuka a ruský bohatýr ukázal, že má ránu jako když kopne kobyla – propálil vše, co mu stálo v cestě - 2:0. Kadaň mohla děkovat Janu Strmeňovi, že po první třetině neprohrávala větším přídělem, jelikož jí Dukla přestřílela poměrem 21:6.

Druhá třetina začala jihlavskou přesilovkou, pro tentokrát nevyužitou, Strmeň se v brance příliš nezapotil. Po vyloučení na obou stranách zakončil Harkabus hezkou souhru střelou těsně vedle levého horního rohu branky. Šanci měl také bývalý hráč Kadaně Filip Seman, jemuž v situaci dva na jednoho nahrál právě Harkabus, ovšem vyrážečka gólman hostí se zaskvěla. V další početní výhodě si domácí vytvořili vskutku drtivý tlak, třetí gól visel na vlásku. Kolářovi zblízka přeskočil puk hůl, Seman sám před brankou nenašel mezeru mezi betony muže v masce a Diviš trefil pouze boční síť, Strmeň tak svojí svatyni uhájil. Krátce po polovině zápasu přišla doposud největší šance hostí, když Sloboda z otočky před brankou orazítkoval levou tyčku. Na druhé straně vyzval Šafář do úniku Harkabuse, jenž si najel před branku a bekhend poslal těsně mimo vzdálenější tyčky. Obrovskou šanci hostí zneškodnil skvělý David Honzík, domácí gólman po pohledné kombinaci Kadlece a zakončujícího Chlouby lehce povyjel ze svatyně a roztáhl se jako pavouk. Závěr prostředního dějství okořenila nefalšovaná bitka domácího Vlastimila Bilčíka s hostujícím Nicolasem Hlavou, kterého jihlavský bek povalil na zem pravým hákem. Deset vteřin před koncem třetiny nepohnul skórem střelou vedle horního rohu ani Jergl.

Třetí třetina by se dala nazvat nejméně pohlednou částí utkání. Kadaň do ní sice nastoupila s velkým elánem, tlačila se před jihlavskou svatyni, ovšem jistý Honzík nebo jeho spoluhráči byli vždy na místě. Když už byl Chlouba v dobré pozici, střílel jen do boční sítě. Skóre se neměnilo ani při dvou vyloučeních. Ve dvaapadesáté minutě Strmeň zachránil svůj tým od třetího gólu při tvrdě ráně obra Škůrka. Hned poté naopak jihlavský gólman zneškodnil ránu Blahy od modré, ač mu ve výhledu stínili hráči soupeře. Protože gól nepadl ani v minutové jihlavské přesilovce pět na tři či při risku hostí v podobě power-play, bylo jasné, že o osudu zápasu rozhodla hned první třetina - 2:0.

Tomáš Lysý

Jaroslav Beck (SK Kadaň): V tomto zápase jsme se chtěli vrátit k nějaké slušné výkonnosti, hernímu projevu a pokusit se v rámci možností stabilizovat sestavu, i když to včera a dnes ráno nebylo jednoduché. Podařilo se nám poskládat jedenáct forvardů, jinak to nešlo, a myslím si, že jsme se trefili do lajn. Také obránci se k zápasu postavili dobře, vrátili se k takové sebevědomější hře. Je trošku škoda, že v první třetině jsme měli z Jihlavy až příliš velký respekt, protože soupeř dnes představuje konsolidovaný silný tým. Z toho pramenily jeden dva fauly, které možná být nemusely. Další dvě třetiny pro nás byly velice důležité, hráli jsme je nerozhodně a možná jsme si zasloužili gól za naší snahu i za slušně odehrané přesilovky včetně power-play. Čekají nás poslední čtyři zápasy, každý z nich je důležitý. Věřím, že je zvládneme a základní část zakončíme stejně optimisticky, jako jsme pracovali v průběhu celé soutěže.

František Zeman (HC Dukla Jihlava): Odehráli jsem výbornou první třetinu a ve druhé jsme v tom chtěli pokračovat, bohužel jsme shořeli na krásu. Ve třetí třetině jsme si s hráči vysvětlili nějaké věci. Nechtěli jsme, aby Kadaň dala nějaký gól, protože pak by byla hodně nebezpečná, což se nám podařilo. David Honzík si připsal další čisté konto, za což je mu potřeba poděkovat. Tři body zůstaly doma, my se dnes musíme tohle vítězství užít, ale od zítřka se připravit na další zápas, protože nás v pondělí čeká derby s Třebíčí.