Jihlava si odnáší debakl, Kadaň první domácí triumf

Jakub Coufal | 23.09.2006 | |

Po úspěšném tažení v Třebíči se kadaňští hokejisté představili v domácím utkání proti Jihlavě. Týmu z Vysočiny patřila pouze první dvacetiminutovka, ve které dvakrát vedli. Do následujících třetin vlítli černožlutí s takovou vervou, že dokázali z nepříjemného stavu 1:2 otočit na překvapivých 6:2. Kadaň vysokým vítězstvím potvrdila venkovní výhru a zároveň upevnila poslední příčku Jihlavy v tabulce.

4.kolo, sobota 23.9.2006
Sportovní klub Kadaň - HC Dukla Jihlava  6:2  (1:2, 3:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Pospíšil (Stavenský, Metlička), 24. Pulpán (Stavenský, Metlička), 29. Polanský (Vrtek, Kajer), 31. Pražák (Derfler), 43. Kajer (Vrtek, Polanský), 49. Stehlík (Stavenský, Pulpán) - 4. Lukáč (Kaňkovský, Chvátal), 17. Lukáč (Kaňkovský, Chvátal). Rozhodčí: Jebavý. Vyloučení:7:9, navíc Řehoř (JIH) 10 minut za nesportovní chování. Využití:4:2. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 6:2 .
Sportovní klub Kadaň: Slipčenko - Staněk, Spitzer, Pospíšil, Pulpán, Hlubuček, Hlavatý, Lašek, Pražák, Derfler, Postl, Stavenský, Stehlík, Metlička, Polanský, Vrtek, Kajer, Zika, Hlusička, Hobl.
HC Dukla Jihlava: Řehoř (41. Kotlík) - Duben, Lukáč, Čachotský, Bakus, Rytnauer, Lukačovič, Chvátal, Říha, Kaňkovský, Fiedler, Plch, Kuchyňa, Lazorišák, Dušátko, Hanzal, Horský, Havel, Polák.

První dějství rozhodly přesilové hry

V první velké šanci klání se ocitl hned zkraje 2. minuty Stavenský. Po chybě gólmana Řehoře se na kadaňské smála prázdná branka. Přesto se první radovala Jihlava v čase 2:58. Po rozehrání Kaňkovského s Chvátalem střílel do poloodkryté branky Josef Lukáč. Využitá přesilovka znamenala první změnu skóre, 0:1.
O chvíli později využili početní výhodu i domácí. Po dlouhém tlaku se puk po ose Metlička Stavenský Pospíšil zastavil až v brankové síti. Časomíra ukazovala čas 5:39 a nerozhodný stav 1:1.
Na začátku 10. minuty opět úřadoval Stavenský s Pospíšilem. První jmenovaný nejdříve sám pálil vedle, poté již přenechal puk na modré Pospíšilovi. Jeho dělovka mířila k pravé tyčce a zároveň do Řehořovy lapačky. V polovině 15. minuty, v další početní výhodě, tleskali domácí fanoušci souhře Stavenského a Pulpána, jehož dělovka jen těsně přeletěla horní spojnici. O několik málo sekund později zahrozili hráči Dukly. Ve snaze přiklonit si vývoj zápasu na svou stranu stříleli kupříkladu Bakus či Plch.
Velkou možnost k návratu do vedení dostali jihlavští v 17. minutě. Výhodu dvojnásobné přesilovky chytli pevně za pačesy a v čase 16:34 ji stvrdili gólem na 1:2. Lukáčovi se podařilo rozradostnit hrstku fanoušků hostí na zimním stadionu, ke skórování mu pomohli opět Kaňkovský a Chvátal.
V závěru třetiny si mohli černožlutí napravit reputaci. Hru v pěti proti čtyřem do hukotu sirény využít nestihli.

Kadaň sérií tří branek otočila vývoj

Ve 23. minutě byl v oslabení Řehoř překonán, avšak Vrtek do odkryté branky puk zasunout nedokázal. Kotouč odcestoval pouze pod záda bezmocně ležícího gólmana.
Na časomíře svítil čas 23:16 a stav 2:2. Přesilovou hru dokázal využít střelou od modré mezi betony kadaňský Pulpán. Bod za asistenci si připsali Stavenský s Metličkou.
V 27. minutě bylo k vidění několik akcí obou celků. Nejprve nebezpečně pálil kadaňský Pulpán, poté ujel Říha. Jeho střela ani pozdější dorážení před Slipčenkem nevedlo k rozsvícení brankového světla.
Na řadu přišla přesilovka Severočechů, ve které nebezpečně zakončoval Hlubuček. Do konce trestu zbývalo 16 sekund, když se domácí v čase 28:52 dočkali vedoucí branky na 3:2. Do odkryté klece po přihrávkách Vrtka a Kajera bezproblémově dorážel Tomáš Polanský. Inkasovanou branku nevydržel psychicky brankář Řehoř, jenž dostal osobní desetiminutový trest.
Kadaňští dokázali velmi rychle potvrdit dobrou náladu způsobenou otočením zápasu. Do dvoubrankového náskoku 4:2 poslal černožluté Pražák v čase 30:12. K jeho nádherné akci, při které se probojoval k puku a nekompromisní kličkou z bezprostřední blízkosti před Řehořem bekhendem zavěsil, mu přihrával Derfler.
Něco málo přes 2 minuty před koncem třetiny ujeli hokejisté Dukly ve dvou proti jednomu. Potlesk na otevřené scéně si vysloužil Slipčenko. Za udržení skóre dostali kadaňští dárek v podobě oslabení. Jihlava se výhodu v útočném pásmu snažila využít seč mohla, avšak minutu před přestávkou paradoxně ujel domácí Metlička. Řehoř ve spolupráci s jedním z obránců hostů hrozbu zažehnali.

Kadaň si pojistila náskok

Poslední dějství začalo zraněním Řehoře. Stavenský zavážel puk až do brankového prostoru, kde se srazil spolu s brankářem Dukly. Svatyni Jihlavy vyrazil hájit Kotlík. Ještě než se stačil pořádně rozehřát, už ho zkoušel střelou z pravého mezikruží Vrtek.
Výše jmenovaný si spravil chuť v čase 42:34, když přihrával Kajerovi před odkrytou branku. Kapitán domácích se nemýlil a zvýšil na 5:2. Mimo Vrtka přihrával ještě Polanský.
I nadále byli Severočeši při chuti. V 48. minutě vypíchl puk v obranném pásmu Pražák. Po dlouhém sólu přes celé kluziště ztroskotal u Kotlíka. K vyraženému kotouči se dostal Hobl, jehož pohotová střela z levého mezikruží narazila na tyčku.
Čas 48:43 znamenal pro Kadaň zvýšení na 6:2. Stehlík se hbitě prosmýkl na modré čáře kolem obránců a po pase od Stavenského mířil na branku zcela sám. Rychlou střelou pod víko nedal Kotlíkovi naději. Bod za druhou asistenci byl přiřčen Pulpánovi.
Ve zbytku zápasu se již žádné mužstvo do bezhlavých akcí nehrnulo. Bez přerušení se hrálo kolem pěti minut, až byl vyloučen jihlavský Kuchyňa za hákování. Kadaň přesilovku a celý zbytek utkání dohrála v klidném duchu. Po závěrečném hvizdu rozhodčího ukazovala časomíra stav 6:2.
Jakub Coufal

Milan Chalupa (trenér Jihlavy): Musím v první řadě říct, že jsem velice zklamaný! Na dnešní utkání jsme se poctivě připravovali a myslím, že první třetinu jsme odehráli velmi dobře. Jenomže potom už to bylo o něčem úplně jiném. Přestože jsme hráče nabádali, aby se neustále soustředili na obranu, dávala nám Kadaň góly z brankoviště. K tomu se snad ani nedá nic dodat. Ještě jednou opakuji, jsem hrozně zklamaný.

Jindřich Setikovský (trenér Kadaně): Navázali jsme na dobrý výkon z Třebíče. Útočníci dávali branky, z naší strany povedené utkání. Určitě bych ocenil citlivé rozhodovaní pana rozhodčího. Nechával hře volný průběh, bez zbytečného vylučování. Oboustranně nechával hráče hrát. Přeci jen fanoušci chodí na hokej a častější hra bez nadměrného přerušování se jim musela zamlouvat.