Souboj titánů

Katka Hodková, Martin Gahler | 11.12.2004 | |

Kadaň a Hradec Králové, dva týmy, které v současné době okupují střed tabulky a od sebe je dělí jen pár kroků. Není tedy divu, že v sobotním utkání se o vítězi rozhodovalo jen těžce. V dobách starovkého Řecka spolu titáni bojovali i několik dní, aby se rozhodlo, kdo bude oslavován a kdo upadne v zapomění. Šedesát minut řádné hrací doby ani v dnešní době nestačilo na to, aby jeden tým zasadil tomu druhému konečnou ránu.

30.kolo, sobota 11.12.2004
Sportovní klub Kadaň - Královští lvi Hradec Králové  2:1p  (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 12. Polák (Kajer, Špelda), 62. Stavenský (Pospíšil P.) - 38. Fořt (Mečiar). Vyloučení: 3:8 - navíc Beck 10 min OT, Martinec trestné střílení. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Rozhodčí: Vlček - Marek, Frühauf. Diváků: 700. Střely na branku: 30:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
Sportovní klub Kadaň: Hübl – Pospíšil P., Hlavatý, Špelda, Staněk, Vobořil, Meňhart, Kreuzman, Tvrdek, Polák, Kajer, Pelán, Kuchler, Polanský, Žák, Jabrocký, Postl, Stavenský, Hlusička, Derfler.
Královští lvi Hradec Králové: Hylák – Dušek, Mečiar, Kolafa, Suchý Petr, Pazdera, Táborský, Hendrich, Evan, Fořt, Roubík, Beck, Cetkovský, Martinec, Potůček, Jelínek, Domin, Suchý Pavel, Kubišta, Zima, Šulc.

První třetina:

Místo přesilovky a gólu se Hradec dočkal jen dvou oslabení

Zima v polovině prosince poněkud přitvrdila a stejně se od úvodního hvizdu vyvíjelo i utkání mezi Kadaní a Hradcem Králové. Oba celky se zpočátku jen vlažně testovaly a nikomu se nechtělo ukázat, jakou taktiku pro tento den zvolil. Po prvních pěti minutách hry hosté konečně odkryli karty a dali najevo, že si do Kadaně přijeli pro jisté vítězství. Domácí ujížděli ze své třetiny jen sporadicky a spíše měli co dělat, aby si uhlídali všechny dotěrné hradecké pětky. Až v druhé části první dvacetiminutovky se Kadaň pokusila o zkorigování náporu hostí a přizpůsobila se poněkud otevřenějšímu stylu hry. Každému bylo jasné, že první gól bude znamenat psychickou převahu nad protivníkem.

Ve 12. minutě předvedla domácí útočná dvojice ukázkovou akci, kterou se pokochalo nejedno divácké oko. Miloš Kajer si vytáhl hradeckou obranu na pravou stranu kluziště a na poslední chvíli přihrál najíždějícímu Vojtěchu Polákovi. Ten si kotouč lehce nadzvedl a vsítil ho Hylákovi do odkryté branky. Kadaň se ujala vedení 1:0. Jen o chvíli později odpískal hlavní rozhodčí první nedovolený zákrok. Prvenství si připsal hráč hostí Jakub Evan za nedovolené bránění. Domácí se však během sto dvaceti vteřin nedokázali znovu zmobilizovat a nabízenou šanci nechali bez povšimnutí. Přesto Kadaň zůstala při chuti a po tvrdé střele Ondřeje Staňka to už zavánělo zvýšením skóre. Hradec Králové se naopak proti úvodnímu tempu stáhl do vlastního pásma a snažil se najít ztracenou rovnováhu.

Tři minuty před koncem třetiny se otevřela vrátka trestné lavice na obou stranách. Zchladit horké hlavy si zajeli domácí obránce Marián Meňhart spolu s hradeckým útočníkem Petrem Dominem, oba byly vykázáni na dvě minuty za hrubost. Navíc byl vyloučen také další hráč hostí Jiří Hendrich za nedovolené bránění. Vzhledem k tomu, že tresty se krátily, nabídla se domácím šance druhé přesilové hry 5 na 4. Před odchodem do kabin to na ledové ploše doslova vřelo a než se ozval závěrečný hvizd, tak se oba brankáři řádně zapotili.

Druhá třetina:

Kadaň promarnila dvojnásobnou početní výhodu

Po patnácti minutách odpočinku nastoupili hosté s novou silou, sevřeli Kadaň do svých kleští a nechtěli si nechat utéct svou šanci na srovnání skóre. Přesto se domácí sem tam v sevření cukali a strážce svatyně Alexandr Hylák neměl ani zdaleka prázdné ruce. Nejvíc starostí mu svou dělovkou obstaral Kamil Tvrdek, naštěstí pro Hradec mířil těsně nad. Ve 24. minutě se zcela osamocen zjevil před kadaňským Jaroslavem Hüblem útočník Patrik Fořt. Ačkoli se snažil blufovat, ostražitého brankáře nepokořil ani při dorážce. Situaci na druhé straně o pár vteřin později zavařil Jaroslav Jabrocký, kterému chybělo jen málo, aby na konto domácích připsal další gól. Následující minuty byly zcela v držení Severočechů. Kamil Tvrdek se znovu natlačil do útočného pásma, a přestože na něm viseli dva hradečtí obránci, zavezl puk až před branku a vypálil na Hyláka. Ten kotouč ztlumil svým tělem a bleskově ho před dotěrným útočníkem ukryl v lapačce.

Ve 30. minutě se Hradec zoufale snažil sebrat domácím vítr z plachet, od modré čáry prověřil Hübla Stanislav Mečiar. Následně byl na dvě minuty vyloučen hráč Kadaně Lukáš Špelda za krosček. Hosté si tak mohli vychutnat svou první přesilovou hru. Ale puk místo aby se držel na správných hokejkách, neustále utíkal, kam se mu zlíbilo. Hradečtí se ani nenadali a Kadaň byla v plném počtu.

Polovina zápasu byla ta tam a způsob hry se nesmírně přiostřil. Hradečtí byli značně nervózní a svou podrážděnost přenášeli i na Kadaň, která se nechala velmi lehce vyprovokovat k vzájemným potyčkám. Ve 35. minutě se znovu otevřela vrátka na trestnou lavici hostí. Vražení na hrazení se dopustil Jiří Hendrich. Z jeho trestu nestačila uplynout ani čtvrtina a „odpočinková“ lavice získala dalšího provinilce. Za hákování si odešel sednout Patrik. Fořt. Během minuty a půl trvající přesilové hry domácích 5 na 3 si hosté důsledně vykrývali všechna volná místa, a tak celá kadaňská akce vyzněla naprázdno. V plném počtu se nehrálo ani pár vteřin a skóre trestů srovnal domácí hráč Jiří Kuchler, který vyfasoval dvě minuty kvůli podražení. O tom, že jednobrankové vedení vítězství nedělá, se Kadaň přesvědčila ve 38. minutě, když jí Hradec ukázal, že přesilovky patří mezi jeho silné stránky. Patrik Fořt využil nepřehledného střídání a od modré čáry prostřelil nepozorného Hübla. Hosté srovnali stav utkání na 1:1.

Třetí třetina:

Trestné střílení Kadani k výhře nepomohlo

V poslední dvacetiminutovce bylo jasné, že kdo vstřelí branku, ten se automaticky může stát i celkovým vítězem. Opatrnost se proto projevovala na obou stranách. Brankáři měli oči na stopkách a hráči vyčkávali na jakoukoli chybu protivníka. Jako první se projevil Tomáš Martinec, který poslal tvrdou střelu přímo na domácího brankáře Hübla. V 45. minutě se kvůli sekání Pavla Suchého ocitl Hradec znovu v nepříjemném oslabení. Ale čím víc se Kadaň chtěla prosadit, tím více chyb se dopouštěla.

Do konce celého utkání zbývalo pouhých 12 minut a Hradec pálil ostošest. Jenže někdy stačí jediná střela, aby pronikla na správné místo. Zatím však nepřišel její čas. Nikde totiž nebyla ani jedna volná skulinka, protože hráči obou celků se uchýlili k osobní obraně a všude bylo, jak se říká, plno. Kadaň jako na smilování čekala na konec utkání, protože se na ní již znatelně projevovala únava. Hektické poslední minuty se podepsaly i na výkonu hostí. Ztracené hokejky, nešťastné pády, zmatené kličky a nepřesné přihrávky nepřevážily vedení ani na jednu stranu. V 58. minutě byl kvůli hákování na dvě minuty vyloučen hráč Hradce Králové Patrik Beck. Domácí vyvinuli obrovské úsilí, ale štěstí stálo na opačné straně i tehdy, když hradecký brankář Hylák lovil puk téměř z brankové čáry. Třicet vteřin před závěrečným hvizdem stornoval hlavní rozhodčí branku domácích a nařídil trestné střílení. Tohoto náročného úkolu se ujal kadaňský útočník Stanislav Stavenský. Hyláka však v samostatném nájezdu překonat nedokázal. V řádné hrací době tedy utkání skončilo nerozhodně 1:1.

Prodloužení:

Stavenský si napravil svou reputaci

V 62. minutě domácí zužitkovali svou první přesilovou hru. Stanislav Stavenský si spravil chuť z nepovedeného samostatného nájezdu a na druhý pokus rozsvítil červené světlo. Kadaň nakonec zvítězila na domácí půdě 2:1.

Katka Hodková, Martin Gahler

Alois Chlustina (trenér SK Kadaň): Byl to pro nás velmi těžký zápas. Hráli jsme v křeči, jakoby na nás ležela deka. Nedařilo se nám ve zlomovém okamžiku, při přesilovce pět na tři. Poté se už hrálo pouze na "kdo dá gól vyhraje". O trestném střílení rozhodl rozhodčí správně. Standa Stavenský si své zaváhání na konci napravil. Chtěli jsme tři body, ale jsme rádi i za dva.