První nula je na světě

Martin Gahler, Míša Sládková | 29.09.2004 | |

Nejspíše největší překvapení letošního začátku sezóny Kometa Brno dnes zavítala na kadaňský stadion. Kadaňské bubny byly znovu v rukou domácích fanoušků a tak se mohlo začít fandit naplno. Zpočátku opatrný a nevýrazný hokej se po prvním vstřeleném gólu proměnil ve skutečnou bitvu. Začalo se hrát o mnoho aktivněji. Diváci se často kochali skvělou střeleckou podívanou.

8.kolo, středa 29.9.2004
Sportovní klub Kadaň - HC Kometa Brno  2:0  (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 37. Vobořil (Kajer, Pech), 43. M. Polák (Tvrdek, Vobořil). Rozhodčí: Kubeš - Hauser, Vitík. Vyloučení: 2:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 700. Střely na branku: 29:34. Průběh utkání: 0:0, 2:0.
Sportovní klub Kadaň: Jež - Klaus, Špelda, Štelcich, Hlavatý, Kivoň, Vobořil, Kameš - Polanský, Stavenský, Kuchler - ,Kajer, Polák J., Pech - Kreuzman, Žák, Jabrocký - Postl, Tvrdek, Hlusička - Polák M.
HC Kometa Brno: Maláč - Staněk Pavel, Mikel, Elsner, Lhotský, Chvojka, Šmach, Vyrůbalík, Strýček - Navrátil, Brančík, Černý - Nohel, Sedláček, Baranyk - Staněk Aleš, Moskal, Appel - Šebek, Hladký.

1. třetina:

Opatrnost na obou stranách

Utkání začalo na obou stranách opatrně. Žádný z týmů se do koncovky příliš netlačil. V polovině třetí minuty se Kadaň poprvé odhodlala k útoku. Dobře rozehraná akce však skončila posunutou svatyní brankáře hostí. Chvíli se Kadaň bránila pouze za pomoci zakázaného uvolnění. Vzápětí se Standa Stavenský octil sám na modré čáře útočného pásma soupeře, ale slibně vypadajícího úniku se nejspíše sám zalekl a puk pouze odevzdal. Na začátku osmé minuty se znenadání před Ježovou brankou ocitl samotný hráč Komety, jeho střela naštěstí pro domácí skončila pouze na ochranné síti. Ani následný boj za brankou hostím nepomohl. O minutu později střelecky prověřil kadaňského brankáře Aleš Staněk a jen za několik minut ho následoval další z jeho spoluhráčů, který unikl kadaňské obraně.

Kadaň se potřebovala vymanit z obranné práce a tak následovalo několik střel od modré čáry, které však Maláč zvládnul. Jedenáctá minuta byla ve znamení bruslících hráčů Brna. Obrana domácích se v těchto chvílích rozhodně nenudila. Ve 12. minutě byl vyloučen Patrik Moskal na dvě minuty za držení hole. Žlutočerní si na své konto připsali první přesilovou hru v tomto zápase. Ta bohužel nepřinesla větších šancí! Domácí sice po většinu početní výhody udrželi útočnou třetinu, k výraznějšímu ohrožení Maláčovi branky však nedošlo.

Brno se velmi snadno dostávalo přes střední pásmo. Obrana Kadaně měla s bruslařskými schopnostmi protivníka velké starosti. V 17. minutě se hra trochu otevřela a díky dlouhým přihrávkám se dostala k šancím obě mužstva. O dvě minuty později se domácí dostali do herní převahy, která vyústila několika prudkými střelami. Závěr třetiny byl plně v režii Kadaně.

2. třetina:

Vůle rozhodovala.

Druhá dvacetiminutovka začala trochu aktivněji, hra se plynule přesouvala od jedné branky k druhé. První nebezpečnou akci musel likvidovat Petr Jež ve 24. minutě. Brno se v tlaku nevyvarovalo faulu a tak na trestnou lavici odešel Richard Brančík za hákování. Kadaň se během přesilovky prosazovala. Z dobré kombinace vznikly dvě střely. Ale ani hostující ofenzíva nezůstala bez ozvěny! Hosté se několikrát dostali do brejku, ve kterých Kadaň od gólu zachránilo pouze štěstí a vynikající Petr Jež. Těžkou situaci před brankou nebylo možno řešit jinak než faulem a tak chtě nechtě musel dvířky trestné lavice projít ve 28. minutě Štelcich, prohřešek zněl - držení. Oslabení se vyvíjelo střelecky ve prospěch obou týmů. Poslední vteřiny přesilové hry Brna byly značně nervózní. Kadaňský muž s maskou předvedl nejprve svou hbitou lapačku a poté nebyli diváci ochuzení o menší potyčku.

Ani tato přesilovka nepřinesla žádný gól. Bruslařské nadání Brna se ukázalo jako velký problém, hosté se dostávali do mnoha nebezpečných brejků. Hráči v modrém zůstávali před Ježovou bránou až příliš často nepokryti. Nebylo jednoduché ohlídat útok hostí, na trestnou lavici tudíž zanedlouho odešel Kivoň za držení hole. Síly na ledě však byly brzy vyrovnány! Ve 34. minutě opustil svůj tým i Patrik Moskal za podražení. Ve hře 4 na 4 se z nenápadné akce prosadila Kadaň. Zvednutá střela neminula vnitřní síť branky a Kadaň se tak po gólu Milana Vobořila za asistence Kajera a Pecha ujala ve 36. minutě vedení 1:0. Domácí se svým výkonem zvedli a bruslením plně vyrovnali kvality soupeře.

Ve 39. minutě zůstal na ledě ležet s bolestivou grimasou Standa Stavenský! Rozhodčí bohužel neviděl žádný nedovolený zákrok a hra zůstala v plném počtu háčů na ledě. Závěr druhé třetiny patřil, stejně jako ten první, hráčům Kadaně.

3. Třetina:

Brankář Kadaně ubránil vítězství

Kadaň povzbuzena vstřelenou brankou začala skutečně výborně. Tři minuty po zahajovacím hvizdu se aktivní Michal Polák nemýlil a po nahrávkách Tvrdka a Vobořila zvýšil pro domácí barvy vedení na 2:0. O několik okamžiků později si počínal nedovoleně Brněnský Mikel. Ve vlastním oslabení se ke střele dostali hosté po chybě domácí obrany, ale ztroskotali na excelentním Ježovi. Zbytek přesilové hry se odehrával zejména před brankou hostí. V podobném stylu se hrálo i po ukončení dvouminutového trestu. Maláč se musel před svou klecí řádně ohánět. Tento vývoj utkání se Kometě jistě nelíbil a na krátký okamžik se usídlili před brankářem v černo-žlutém. Ten zůstal ale i nadále pozorný a nedovolil dostat puk za svá záda.

Ve 49. minutě neudržel nervy na uzdě Brněnský Šmach a díky podražení se postaral o další oslabení svého týmu. Kadaňské přesilovkové komandu se přestěhovalo mezi kruhy v obranném pásmu Komety. Mnoho slibných šancí bylo cítit gólem. Hra se poněkud otevřela. Opět měl plné ruce práce domácí brankář, když na něj z brejku vystřelil Moskal. V 55. minutě obrana domácích zřejmě chtěla nechat vyniknout svého brankáře, jelikož se osamocení hráči Brna objevovali před bránou až příliš často. Brněnským se však vývoj utkání zjevně nelíbil. Dostali se i do šance, kdy útočník netrefil prázdnou branku. Petr Jež byl po právu vyhlášen nejlepším hráčem domácího celku. I následující minuty ovládali na ledě hráči Brna. Stav se již ale nezměnil a Kadaň se po závěrečném hvizdu stala vítězem.

Martin Gahler, Míša Sládková.

Alois Chlustina trenér SK Kadaň: Pro nás to bylo velmi důležité utkání z hlediska psychiky. Brno, které bylo na třetí příčce v tabulce, se skvělými hráči nás potrápilo. Ale my, ač oslabení o Derflera a Pospíšila jsme si s nimi poradili. Díky výbornému brankáři Ježovi jsem dokázali vyhrát, nezbývá než poděkovat hráčům za perfektní výkon.

Číhal Svatopluk trenér HC Kometa Brno: Utkání se nevyvíjelo příliš dobře. Jsem zklamán přístupem našich hráčů. Po vítězství nad Budějovicemi, jsem si mysleli, že to půjde samo, ale ono samozřejmě nešlo. Domácí utkání skvěle odbránili. Šance, které jsme měli jsme neproměnili. Po vstřelené brance domácím narostla křídla a myslím, že poté zaslouženě vyhráli. Nejvíce jsem skutečně zklamán přístupem našich hráčů.