Promrhaný úvod a sympatický bojovný konec

Miroslav Lučan | 03.11.2007 | |

Po čtyřech domácích zápasech zajížděl A-tým SK Kadaň na led soupeře, tentokrát se vydal na dlouhou cestu na Hanou, změřit síly se druhým celkem skupiny Východ HC Mora Olomouc. Po dlouhé cestě dostali ihned na začátku hodně studenou sprchu. Po sto dvaceti třech vteřinách prohrávali o dvě branky. Sice dokázali zvednout hlavu a vytvořit si několik slibných příležitostí, ale byli to opět Severočeši kdo kapituloval. Kadaňští vystřídali gólmana a když Derfler ještě snížil nevypadalo to tak zle. Jenže olomoučtí dávali kadaňským lekci z produktivity a do přestávky vstřelili ještě dva góly. Ve druhé části v pohodě hrající domácí odskočili až na hrozivých sedm jedna a na kadaňských ležela deka. V polovině utkání ještě Jan Bauer snížil po hezké individuální akci. V poslední části se kadaňští vzchopili, nejprve Poživil na počátku snížil na rozdíl čtyř branek a osm minut před koncem Vrtek využil přesilovku. Na zvrat však bylo příliš pozdě. Dvě minuty před koncem Jakub Bauer zpoza branky snížil na 7:5. Kadaňští dovolali gólmana a na stadionu rozpoutali doslova peklo, ale na vyrovnání již čas bohužel nezbyl.

18.kolo, sobota 3.11.2007
HC Olomouc - Sportovní klub Kadaň  7:5  (5:1, 2:1, 0:3)
Branky a nahrávky: 2. Žajgla (Brančík), 3. Bouz (Smejkal), 10. Čuřík (Paška), 14. Bouz (Ministr), 16. Zbořil, 25. Vyrůbalík (Žajgla), 30. Kříž - 12. Derfler (Hlubuček), 31. Jan Bauer, 43. Poživil, 53. Vrtek (Brňák), 58. Jakub Bauer.
Rozhodčí: Hradil - Machálek, T.Prchal.
Vyloučení: 9:9, navíc Vaneček (Kadaň) 10 min..
Využití: 2:1. V oslabení: 1:0.
Diváci: 1100.
Průběh utkání: 0:0,3:0,3:1,7:1,7:5.
HC Olomouc: Žigárdy (Sedlář), Knebl, Ministr, Smejkal, Bouz, Štach, Brančík, Paška, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Sršeň, Janáček, Zapletal, Bartoň, Čuřík, Meidl, Bordowski, Žajgla
Sportovní klub Kadaň: Hanuljak (Stejskal) - Spitzer, Poživil, Hlubuček, Brňák, Pospíšil, Vaněček, Chotaš, Hlavatý, Polanský, Bauer Jakub, Duba, Kýhos, Derfler, Bauer Jan, Hlusička, Veverka, Kajer, Kadlec, Vrtek, Chyba.

První třetina určila osud zápasu

Vstup do utkání kadaňským vůbec nevyšel. Než se stačili rozkoukat na olomouckém stadionu si najel Žajgla na Brančíkovu přihrávku a nikým neatakován trefil přesně nad Hanuljakovu lapačku - 1:0. Ještě ani hlasatel nestačil oznámit divákům střelce branek a Bouz od modré čáry nachytal Hanuljaka po druhé - 2:0. Po sto dvaceti třech vteřinách se tak domácí dostali do dvoubrankového vedení a pro Severočechy to byla krutá sprcha. Dokázali se otřepat a vytvořili si několik slibných šancí, ale nedokázali Žigárdyho překonat. Na počátku osmé minuty byl vyloučen Jakub Bauer, takřka celé oslabení se bránili ve svém obranném pásmu a přesně kdy vypršel trest kadaňského hříšníka, tečoval Čuřík Paškovu střelu - 3:0. Po této brance Hanuljak přenechal své místo Stejskalovi. Ten hned musel řešit několik šancí domácích. Ve dvanácté minutě se po dlouhé době dostali ke slovu i černožlutí. Velkou šanci Jakuba Bauera zmařil Žigárdy, ale ihned po vhazování od modré pálil Hlubuček, olomoucký gólman pouze vyrazil před sebe, kde stál Derfler, pro kterého nebyl problém dorazit puk do olomoucké svatyně - 3:1. Kadaňští se po vstřelené brance vzchopili a nyní častěji zaměstnávali olomouckého gólmana. Jenže přišel trest, z protiútoku Bouz nedal Stejskalovi žádnou šanci a zvýšil - 4:1. Severočeši stáli jako opaření. V patnácté minutě dostali hosté početní výhodu. Jenže obdržená branka je natolik poslal do kolen, že nebyli schopni vůbec nic vymyslet. A přišel další trest, v oslabení ujel Zbořil a žabkou přehodil bezmocného Stejskala - 5:1. V pohodě hrající hráči z Hané hlídali každý pokus Severočechů a jejich akce končili většinou ve středním pásmu. Do konce třetiny se již skóre neměnilo.

Stejskal zabránil většímu debaklu

Do druhé třetiny nastoupili olomoučtí odhodláni dále pokračovat ve střeleckém koncertu. Měli možnost přesilové hry při vyloučení Chotaše, ale Stejskal několik šancí domácích úspěšně vyřešil. Když už byli kadaňští v plném počtu tak Vyrůbalík dorazil Žajglovu střelu - 6:1. Kadaňští se snažili, ale v pohodě hrající Olomouc hrála to co potřebovala. Ve dvacáté osmé minutě byli těsně za sebou vyloučení kadaňští Spitzer a Kajer a nabídli tak domácím dvojnásobnou početní výhodu. V ní se hosté úspěšně bránili, Polanský se dokonce dostal i k zakončení, ale Žigárdy byl na svém místě. Když byli černožlutí ve čtyřech tak byl vyloučen Derfler a domácí tak mohli pokračovat ve dvojí přesile. Netrvalo dlouho a Kříž upravil na hrozivých 7:1. Vstřelená branka Hanáky asi ukolébala a ještě v oslabení Jan Bauer vykoupal Žigárdyho v brankovišti a upravil na 7:2. Ve třicáté páté minutě se Polanský prodíral před branku a byl faulován. Následnou přesilovku černožlutí sice odehráli v útočném pásmu, ale vyloženou šanci si nevytvořili. Olomoučtí se již nikam moc nehrnuli a v poklidu dohrávali třetinu.

Kadaňští sympatickým a bojovným výkonem upravili skóre

V úvodu třetí části ukázal Stejskal své kvality, když perfektním rozklekem vytěsnil ránu Bartoně. Na počátku čtyřicáté třetí minuty se pěknou akcí předvedli kadaňští, na jejím konci se ocitl Poživil, který dorazil odražený puk do sítě - 7:3. Ve čtyřicáté páté minutě krosčekoval Zapletal a hosté hráli přesilovku. Severočeši nedokázali výhodu využít. Hostující hráči se ještě snažili s hrozivě vypadajícím stavem něco udělat, ale měli dost nervozity na hokejkách, jejich přihrávky často končili na holích domácích nebo zakázaným uvolněním. V padesáté druhé minutě se černožlutí natlačili do olomouckého obranného pásma a vykoledovali si další faul, na trestnou putoval Brančík. Tato přesilovka dlouho netrvala, neboť Vrtek střelou do protipohybu Žigárdyho snížil na lépe vypadajících 7:4. Kadaň se více tlačila před branku Olomouce, ale koncovka skřípala. Olomoučtí hrozili v přečísleních, Stejskal však byl oporou. Něco málo přes dvě minuty před koncem třetí části Jakub Bauer zpoza branky způsobem alá Reichel překvapil Žigárdyho a ještě vykřesal malou naději - 7:5. V posledních dvou minutách rozpoutali kadaňští na olomouckém ledě doslava peklo, odvolali brankáře a domácí byli hodně rádi za vybudovaný náskok v úvodu utkání. Kadaňští tak sympatickým závěrem, když utkání bylo od poloviny výsledkově jasné, dokázali, že bojovností se dá uhrát v celku přijatelný výsledek.

Miroslav Lučan

Miroslav Novák (SK Kadaň: "Samozřejmě rozhodující byla I.třetina, zejména její začátek. Udělali jsme chyby a soupeř je všechny potrestal, tím si vytvořil velký náskok. Ve druhé třetině ho ještě o jednu branku navýšil. To bylo rozhodující. V posledním dějství evidentně olomoučtí polevili v koncentraci, my jsme z toho vytěžili tři branky. Kdybychom utkání otočili, byl by to spíš zázrak.“

Petr Fiala (HC Olomouc: “My jsme chtěli před utkáním vyhrát a mít tři body. To se nám povedlo. V první třetině jsme předváděli velmi produktivní hokej, po druhé třetině to bylo už 7:2 a v kabině byli hráči upozorněni, že o výsledek můžeme ještě přijít vlastní nepozorností. Což se nakonec i potvrdilo, hráli jsme do půli zápasu na tři pětky, potom jsme kádr roztáhli na čtyři formace. Hráči na to možná nebyli připraveni a to je taky možný důvod ztráty koncentrace. Za první dvě třetiny ale náleží hráčům absolutní pochvala. Ve větší euforii bychom asi byli, kdybychom vstřelil pět branek až v poslední třetině, takhle jsme ji 0:3 prohráli, takže se v náladě objevuje i rozmrzelost. Utkání už bylo ale rozhodnuté po čtyřiceti minutách.“