Nervózně až do konce

Martin Gahler, Míša Sládková | 01.11.2004 | |

V pondělním večeru Kadaň hostila Sarezu Ostrava. Utkání velmi brzy nabylo na nervozitě, která se dále stupňovala. Diváci viděli mnoho slibných šancích na obou stranách. Z velké časti zápas rozhodovalo, kdo z týmů si s napjatou atmosférou poradí lépe. Tentokrát z toho vyšla vítězně Kadaň. Dopomohla jí k tomu i obrovská bojovnost hráčů.

18.kolo, pondělí 1.11.2004
Sportovní klub Kadaň - HC Sareza Ostrava  5:3  (3:1, 1:1, 1:1)
Branky: 10.Jabrocký (Kameš, Postl), 13.Polanský (Žák, Postl, 20.Postl (Žák, Jabrocký), 38.Stavenský (Polanský, Derfler), 60.Žák (Jabrocký, Postl) - 17.Pavlačka (Mikulík, Vrtík), 28.Gelačák (Vrtík, Mikulík), 60.Janeček. Vyloučení: 4:3, navíc Jež(KAD), Duba(SAR) oba 10 min. za nesportovní chování. Využití: . 1:1V oslabení: 0:0. Diváci: 560. Střely na branku: 33:42.
Sportovní klub Kadaň: Jež - Pospíšil, Hlavatý, Špelda, Klaus, Kameš, Vobořil, Staněk - Bednařík, Pech, Kajer - Stavenský, Derfler, Polanský - Žák, Jabrocký, Postl - Pelán, Kuchler, Polák M. - Kreuzman.
HC Sareza Ostrava: Hamrla - Grof, Chmelíř, Vrtík, Mocek, Grman, Burian, Buček - Janeček, Bařica, Šebesta - Mikulík, Pavlačka, Galečák - Duba, Čech, Glas - Holuša, Hulva, Kohler.

První třetina:

Kadaň odcházela do šaten spokojená

Utkání šestého se sedmým znamenalo hned od začátku tvrdý boj o body. Oba týmy se snažily hrát disciplinovaně a přesto velmi aktivně. O první nebezpečnější akci před brankou Sarezy se postaral Standa Stavenský, který dostal pěknou nahrávku. Střela mu ale nesedla a ostravský Hamrla neměl příliš práce. Celá čtvrtá minuta byla ve znamení kadaňského útočení. K radosti domácího publika dělali hráči v černo-žlutém před brankou hostí rozruch poměrně často. Sareza se nedokázala dostat před svatyni domácích bez faulu. Zahřívat lavičku odešel v sedmé minutě Lukáš Duba za nedovolené bránění. Jen co se jeho brusle dotkly ledové plochy, už se mohl vracet zpět. Duba oslabil svůj tým podruhé a připsal si i osobní trest. Svůj odpočinek nesl velmi těžce, což pocítila zejména jeho hokejka při tvrdém nárazu na plexisklo. Byl by snad hřích takovou šanci nevyužít. Od modré čáry tvrdě vystřelil obránce Kameš a jeho střelu po ledě mírně tečoval Jaroslav Jabrocký nad pravý beton brankáře. V 10. minutě Kadaň – Ostrava 1:0.

Prozatimní vývoj utkání měl na domácí hráče povzbuzující efekt. Možnost vystřelit si na svatyni hráčů v modrém dostal téměř každý hráč. V 11. minutě prošel dvířky trestné lavice i kadaňský Polanský. Ten však své provinnění o dvě minuty později napravil. Okamžitě po návratu na led vyrazil vstříc brance hostů. Na útočné modré čáře obdržel milimetrový pas od Žáka. Na následný nájezd a bekhendovou stahovačku se střelou mezi betony byl Hamrla krátký 2:0.

S druhým gólem získalo utkání na nervozitě. Mnoho osobních soubojů se začalo dohrávat do konce. Ostravští hráči byli před Ježem velmi důrazní.

V 17. minutě posedával na trestné lavici Vobořil. Kadani začala perná chvilka. Domácí obrana měla s ostravským útokem problémy, které vyústily až ke snížení na 2:1. V 17. minutě Jež nešťastně vyrazil před sebe nahození Kohlera a Pavlačka již s umístěním kotouče do prázdné brány neměl příliš starostí.

Kadaň si však vítězství v této třetině nechtěla nechat vzít. V poslední minutě první dvacetiminutovky si před Hamrlovo klecí vyměnili přihrávku Postl s Žákem. Martin Postl si z levého křídla sjel mezi kruhy a dělovkou nad lapačku rozvlnil síťku potřetí!. Kadaň – Ostrava 3:1.

Druhá třetina:

Šance na obou stranách

Uběhlo jen 48 vteřin a Hamrla si připsal další zákrok. Ramenem vyrážel po tvrdé střele kadaňského hráče. Podobně akrobatické ubránění gólu předvedl na druhé straně i Per Jež. Ve 22. minutě chvíli úřadoval za bránou domácích Mikulík, jeho nahrávka před brankoviště ale adresáta nenašla.

Poměrně dlouhou dobu se hra přesouvala od jedné branky k druhé. Při nenápadně rozehrané akci Ostravy se kadaňská obrana dopustila příliš mnoha chyb. Tato zaváhání měla za následek ve 28. minutě změnu stavu. Po nahrávkách Vrtíka a Mikulíka dostal Gelačák puk za Ježova záda. Hosté snížili rozdíl gólů na jeden - 3:2.

V 31. minutě musel Hamrla dokázat, že se svou lapačkou skutečně umí. V následujících vteřinách ho prověřil i Martin Postl. Vybral si však všechnu smůlu a odkryté víko netrefil. Od 33. minuty se hra rapidně změnila. Jako první se z ledu velmi těžce zvedal Martin Klaus a od té chvíle se začalo hrát tvrdě. Při několika střetech tuhla krev v žilách. O několik okamžiků později se před Hamrlou znenadání objevil Pech. Momentu překvapení ale nevyužil a puk za záda ostravského muže s maskou nepropasoval.

Domácí publikum trnulo při akci modrých hráčů. V nestřežené chvíli se podařilo Kajerovi vypíchnout puk ve vlastním obraném pásmu a projet s ním až před Hamrlu. Jeho sólo skončilo však pouze v náručí brankáře. O chvilku později, ve 38. minutě, získal Standa Stavenský ve střední pásmu puk, projel s ním do útočného pásma a z levého kruku naznačil střelu. Dezorientoval tím hostující obranu natolik, že získal prostor pro objetí branky a následnou střelu příklepem nad vyrážečku - 4:2. V poslední minutě se před brankářem v modrém strhlo hotové peklo. Odstartoval ho Radek Hlavatý. Ke smůle domácích se nepodařilo zvýšit náskok ani z četných dorážek. Druhá třetina, plná nervozity a šancí skončila.

Třetí třetina:

Boj o všechno

V napjaté atmosféře začala i závěrečná dvacetiminutovka. 3 minuty po začátku musel Jež ukrýt puk v lapačce po střele Mikulíka. O minutu později se kadaňský betonový muž obořil na rozhodčího. Popudem k tomu bylo několik důrazných dorážek, při kterých přišel o lapačku a masku. Z následné diskuze s rozhodčím si odnesl desetiminutový trest za nesportovní chování.

Ve 49. minutě se chvílemi zdálo, že Kadaň pouze brání. Tuto teorii ale nepotvrzovali četné brejky, od kterých se domácí dostávali. Převážné bránení mělo za následek vybrání oddechového času Kadaně. Vývoj hry se téměř nezměnil. Před oběma brankami se nebezpečně zahrozilo. V 50. minutě dostal krásnou přihrávku Derfler, svou šanci nevyužil.

Téměř každá střela na branku znamenala krátkou bitku, bezprostřední ohrožení branky však nenastalo na žádné straně. V 54. minutě se objevil před Ježem chumel, ze kterého střílel dvakrát Pavlačka, ale ani jednou netrefil prázdnou branku. Nejvýraznějším rysem poslední třetiny byla rozhodně napjatá, až nepřátelská atmosféra na ledě. Dalším nepřehlédnutelným faktorem byl, dle fanoušků, ostudný výkon rozhodčího, který vypjaté utkání nezvládl.

V 59. minutě se podařilo Ostravě snížit na rozdíl jediné branky. Janeček vybruslil z pravého kruhu před brankáře Ježe, položil si jej a pohodlně zasunul - 4:3 pro Kadaň. Ostrava pod vidinou možného vyrovnání odvolala brankáře a to přineslo rozhodnutí! Jabrocký našel ve středním pásmu najetého Zdeňka Žáka. Ten ač tísněn tvrdými ataky hostujícího obránce Mocka, dokázal tři kroky za modrou čárou usměrnit puk do sítě – 5:3.

Míša Sládková, Martin Gahler

Miloš Holaň (trenér HC Sareza Ostrava): První třetinu podali všichni hráči včetně brankáře velmi nezodpovědný výkon! Jsem z toho zklamaný. Urazit takovou cestu a poté hrát takto nezodpovědně je hodno nováčka první ligy. Hráči nesplnili mé pokyny trenéra, nechávali se vylučovat včetně osobního trestu. Po první třetině bylo těžké něco dále hrát. Bojovali jsme a dokonce i snížili na rozdíl jedné branky. Výhru? Tu jsem si rozhodně nezasloužili!

Alois Chlustina (trenér SK Kadaň): Odehráli jsme velmi těžký zápas. Hráli jsme víceméně o 6 bodů a podařilo se. Hrubé chyby Hlavatého a Kameše mohly výrazně ovlivnit utkání. Tým se ale semkl a velmi mě těší bojovnost všech hráčů.

Martin Postl (hráč SK Kadaň - 1 gól a 3 asistence v zápase): 1. a 2. Třetinu jsme hráli velmi dobře, měli jsme mnoho šancí. Ve třetí třetině jsme začali bránit, což mělo za následek, že nás Ostrava zatlačila. Se štěstím jsme vyhráli.

Zdeněk Žák (hráč SK Kadaň - 1 gól a 2 asiatence v zápase): Byl to pro nás těžký zápas. Rozhodčí pouštěl většinu držení a hákování Ostravy. Naštěstí jsme si s tím poradili. Prospěla nám opět hra na tři pětky. V první třetině jsme si vybudovali rozhodující náskok.