Kadaň vyhrála venku po deseti měsících

Roman Zajíček, Martin Gahler | 07.12.2005 | |

Kadaň v letošní sezóně poprvé veze z ledu soupeře tři body za zasloužené vítězství nad Kometou Brno! Na ledě soupeře předvedla pěkný hokej prošpikovaný touhou po vítězství. Severočeši vyhráli venku naposledy 14. února 2005, kdy pokořili Chomutov 4:7. Po dlouhých deseti měsících se tak černožlutí zaslouženě radují. Díky střele Kamila Tvrdka a Radka Hlavatého a také díky skvělé práci obrany a brankáře Jardy Hübla Kadaň urvala důležité body a vyhoupla se v tabulce z dvanáctého na 11. místo! Doufejme, že hráči chytili slinu a budou stejně dobře bojovat i v nadcházejícím utkání proti Jindřichově Hradci.

29.kolo, středa 7.12.2005
HC Kometa Brno - Sportovní klub Kadaň  0:2  (0:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 24.Tvrdek (Hranáč, Kajer), 45.Hlavatý (Postl, Oliverius). Rozhodčí: Trombík - Koliba, Barteček. Vyloučení: 5:6, navíc Pospíšil (Kadaň) 10 OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2827. Střely na branku: 33:36. Průběh utkání: 0:2.
HC Kometa Brno: Maláč - Kališ, Chvojka, Vyrůbalík, Kruliš, Karlíček, Burkoň - Říha, Brančík, Černý, Staněk, Barus, Appel, Hubáček, Meluzín, Holý, Bařica, Hájek, Mračka.
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Klaus, Staněk, Hranáč, Plaček, Lašek, Hlavatý, Pospíšil, - Tvrdek, Hlusička, Kajer - Žák, Olivierus, Postl - Zika, Buchal, Hahn - Řepík, Švejda,Hubínek - Hlubuček, Tauš.

Hned po úvodním buly bylo jasné, že Kometu čeká velmi těžký soupeř, který nepřijel do Ronda jen bránit. Brňané, kteří prohráli v Hradci Králové, a u nováčka v Jindřichově Hradci měli jasný cíl, vyhrát a udobřit si tak domácí fanoušky, kterých se dnes opět sešlo požehnaně.

První pozdrav na Maláče poslal hostující Tvrdek, bez úspěchu, obrana byla pozorná a puk jen vyhodila. Domácí zahrozili druhou formací vedenou Barusem. Ta si vytvořila tlak v útočné třetině, k zakončení se však nedostala. V první velké šanci Komety se ocitl kapitán Brančík, který udělal v obranném pásmu hostů pořádný vítr, jeho střelu nejprve vyrázil Hübl před sebe, a pak Černý mířil z blízka jen do jeho lapačky. Posléze se pokoušel opět o šanci forvard první formace Richard Brančík, ale v poslední chvíli promáchl puk, a ihned z protiútoku se na Maláče řítil Postl, ale „Malage“ jeho střelu kryl. Hokejisté Komety měli územní převahu, ale ani Vyrůbalík, který byl v klíčový okamžik postrčen, nedokázal branku Kadaně ohrozit, a dále také Bařica. O další pokus dobýt tvrz hostů se pokoušel rychlík Appel, znovu vyhořel na hostujícím brankáři. V největší šanci Komety v první třetině se ocitl znovu David Appel, který vybojoval puk, nahrál na modrou Krulišovi, který nepovedenou střelou poslal puk před branku a tam chytře tečoval Staněk a poté ještě dorážel první jmenovaný, Hübl byl pozorný. Kadaň byla rovnocenným soupeřem, do útoku se příliš nehrnula, ovšem spoléhala na rychlé brejky, které ovládal v první třetině Kamil Tvrdek. V obraně Brna dělal velmi často rozruch a jak se ukázalo, ne naposled. Poslední jeho šance skončila v lapačce brněnského gólmana a tím se uzavřela vyrovnaná a místy nemastná a neslaná první třetina.

Druhá třetina začala pokusem Meluzína, který trefil jen boční tyč. O další šanci se pokoušel Černý, který měl na holi úvodní branku. Jeho stoprocentní šance skončila dříve než začala. Puk mu sklouzl z hole a odkrytou bránu netrefil. V první šanci hostů ve druhé třetině se ocitl ostrostřelec Oliverius, který vyzkoušel pozornost a tvrdost Maláčových betonů. Ale byl to jen takový klid před bouří, hosté se začali mnohem častěji dostávat do přečíslení a šancí. A hned ta první z těch větších byla proměněna. Kamil Tvrdek dostal od extraligisty Hranáče krásnou přihrávku mezi kruhy a dělovkou těsně nad betonem otevřel skóre a nedal Maláčovi šanci - 0:1. Obdržený gól na chvíli způsobil v obou obranách den otevřených dveří. Velkou šanci si připsal David Appel, jenž ujížděl sám od vlastní modré, ale znovu na kadaňského čaroděje nevyzrál, jeho střela skončila Hüblovým perfektním zákrokem. Kometa se začala pomalu dostávat do obrátek, rušno bylo stále před brankou Hübla. Do jeho klece se postupně snažili protlačit puk Barus s Appelem. Znovu tvrz Kadaně nepadla. Hosté stále trpělivě bránili a zbytečně neotvírali zadní vrátka. Po nepřesné rozehrávce v obraném pásmu Komety zahrozila Kadaň jmenovitě Hlavatým, ten nabídnutou šanci nevyužil. O další střelecký pokus se pokoušel jmenovec českého prezidenta Václava Klause, Martin, jeho tutovka skončila těsně vedle Maláčovy branky. V další jasné gólovce byl obránce Hranáč, leč znovu neuspěl. A tak i skončila druhá část hry.

Závěrečná třetina probíhala v duchu těch dvou předešlých. Domácí hráli stále do plných, hosté perfektně bránili a čekali na svou šanci. Ta nastala v 44 minutě. Burkoň zbytečně zahákoval Hlubučka, vyfasoval dvě minuty, ale za katrem si pobyl jen 42 vteřin. Hosté vytvořili přesilovkový zámek ve svém útočném pásmu, po sérii přihrávek se dostal ke střele Radek Hlavatý a Maláč podruhé lovil puk ze své sítě - 0:2. Od té doby byla Kometa v hlubokém útlumu, a ve velké křeči se snažila vytvářet šance, ale marně. Ani ty nejvyloženější, jako například ta Baruse, před kterým stála zcela opuštěná prázdná brána, ale asi z toho byl zkušený útočník tak zmatený, že si spletl hokej s ragby a pálil vysoko do nebes. Za velkého pískotu tří tisícovek nespokojených fanoušků se dohrávalo utkání, které ukázalo momentální slabinu domácích a to neproměňování šancí. Naopak hosté se po změnách v kádru a v realizačním týmu konečně chytili, a ač je to neuvěřitelné, poprvé v sezóně vyhráli na cizím ledě. Tato série trvala celkem deset měsíců! A aby byly statistiky kompletní, tak zhruba po měsíci si připsal severočeský tým vůbec nějaké body do tabulky první ligy. Povedlo se to v Brně, které má momentálně velké problémy s koncovkou. Už dlouhých sedm třetin nebyl nikdo schopný rozsvítit červené světlo za brankou soupeřova brankáře. Kadaň si po perfektním týmovém výkonu odváží z Brna plný počet bodů.

Roman Zajíček, Martin Gahler

Miroslav Novák (Kadaň): "Veděli jsme, že nás čeká těžký zápas, Brno má šikovné útočníky. Snažili jsme se hrát v obraně na jistotu, což se dařilo. Podržel nás brankář Hübl a i díky jemu je to první letošní výhra z venku."

Lubomír Oslizlo (Kometa): "Kadaň tady bohužel prolomila svoje rekordy. Nejsme schopni proměnit šance, nemáme už takové štěstí, jaké bylo dřív. Šancí si v zápase vytvoříme mnoho, ale dnes na nás padla deka, a nikdo nebyl schopen proměnit ani tu největší šanci. Snad se to zlepší už v dalším zápase v Prostějově."