Kadaň v Chrudimi sahala po třech bodech, nakonec veze dva za výhru v nájezdech

Petr Vtípil, Jakub Coufal | 21.10.2009 | |

K a d a ň - S ambicemi zaskočit celek, který v minulém soutěžním ročníku na Kadaň vždy vyzrál, vstupovali Severočeši do duelu s Chrudimí. Favorit zápasu v 1. dějství předváděl aktivní hru podloženou brankami. Kadaň se v prostřední části odhodlala k návratu do zápasu a rychlými góly Polanského se Šípem vyrovnala. Závěrečná dvacetiminutovka měla být kdo z koho a jako první se radovali Severočeši, když Šíp zaznamenal další úspěch. Po velkém tlaku domácích nedokázali černožlutí v samém závěru odolat hře bez brankáře a hra šla do prodloužení. Nadstavbová část nerozhodla, došlo k nájezdům, ve kterých nezklamal Boušek - konečný stav 3:4sn.

12.kolo, středa 21.10.2009
HC Chrudim - Sportovní klub Kadaň  3:4sn  (2:0, 0:2, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Bělohlávek, 14. Martinec (Mocek P., Toužimský), 60. Šeda J. (Zadina, Blažek) - 24. Polanský (Kadlec, Schmidt), 25. Šíp (Boušek), 50. Šíp (Boušek), 66. rozhodující nájezd Boušek. Rozhodčí: Přikryl - Čížek, Prchal. Vyloučení: 6:9. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 430. Střely na branku: 42:32. Průběh utkání: 2:0, 2:3, 3:3, 3:4sn.
HC Chrudim: Růžička (Koutský) - Mocek P., Toužimský, Evan, Mocek D., Malinský, Vágner, Šeda M., Charousek K. - Martinec, Blažek, Procházka, Zadina, Bělohlávek, Semorád, Žák, Král, Rákos, Šeda J., Bláha, Klejna
Sportovní klub Kadaň: Hronek (Závorka) - Ťupa, Kloz, Hartmann, Szakal, Schmidt, Knyazev, Zmeškal, Spitzer, Kuběna, Šíp, Boušek, Balázs, Kadlec, Fábry, Freiberg, Charousek J., Polanský, Malát, Bauer, Stehlík

První třetina utkání se nesla zcela v režii domácích. Hosté sice vstoupili do utkání zásluhou přesilové hry lépe, ale brzy začali domácí nabírat obrátky a svého soupeře téměř vymazali ze hry. Chrudim byla lepší ve všech činnostech a přehrávala Kadaň jak rychlostí, tak v osobních soubojích. Pouze díky Hronkovi se často Hostákovu týmu nedařilo vstřelit branku, která tak tak visela na vlásku. Ve vyložené šanci se objevil v přesilové hře domácích Lukáš Král po přihrávce Zadiny. Hostující gólman ovšem vytáhl jeden ze svých nejlepších zákroků a mrštným pohybem vytěsnil kotouč mířící do odkryté části branky. Co se nepovedlo v osmé minutě, zdařilo se o minutu později Petru Bělohlávkovi. Bláha, který vybojoval kotouč v rohu kluziště, naservíroval přihrávku na kruhy a Petr Bělohlávek bez přípravy prostřelil bezmocného Hronka – 1:0. Kadaň hned zbraně nesložila a snažila se domácí dostat pod tlak. Její pokusy ovšem neměly dlouhého trvání a byli to znovu domácí, kteří nebezpečně hrozili. Doslova v čaroděje se změnil Hronek ve třinácté minutě, když zlikvidoval nejprve šanci Michala Šedy, který zamířil pod horní tyčku a hráči už zvedali ruce. Radost jim překazil výtečným zákrokem hostující gólman, stejně jako o chvíli později při dorážce Petra Mocka. Druhou branku Chrudimě přinesla přesilová hra ve 14. minutě. Zkušený Ťupa vrazil zezadu Marka Zadinu na hrazení a nabídnutou šanci domácí využili po dvanácti vteřinách. Tvrdou střelu Petra Mocka Hronek pouze vyrazil k dobře postavenému Tomáši Martincovi, pro kterého už nebyl problém puk umístit – 2:0. Do konce třetiny měla Chrudim zápas pod kontrolou a vše nasvědčovalo jasnému průběhu utkání.

Druhou třetinu začali domácí s přesilovou hrou, kterou dohrávali za vyloučení Knyazeva z konce první dvacetiminutovky. O výhodu rychle přišli vyloučením Jana Šedy a hosté nenápadně začali vystrkovat růžky. Ochránce domácí svatyně Martin Růžička dostával stále větší příležitost k zásahům, a když byl za hákování vyloučen pro změnu Michal Šeda, naskytla se Kadani příležitost ke snížení. Tu využila na výbornou a po Schmidtově střele dorazil kotouč za Růžičkova záda Tomáš Polanský – 1:2. Minutu zmaru pak završil vyrovnávacím gólem Radek Šíp, kterého našel přesnou přihrávkou za brankou úřadující Ladislav Boušek – 2:2. Otřesení domácí jen ztěžka rozehrávali a na jejich hokejky padla nervozita. Několikrát si sami způsobili těžkosti v obranné činnosti a nebýt pozorného Růžičky, zařídil ve dvacáté sedmé minutě vedení hostí Boušek. Co chybělo Kadani v rychlosti, nahrazovala bojovností a domácí jen těžko hledali recept na kvalitní rozehrávku. Založení útoku bylo téměř nemožné a místy hokej připomínal úroveň nižší soutěže. Ve třicáté osmé minutě to byl opět Boušek, který znovu neuspěl ve vyložené šanci a nadvakrát nepřekonal mrštného Růžičku. Nemastnou neslanou třetinu okořenila pouze snaha a bojovnost Petra Mocka, jehož projektily zas a znovu svištěly na Hronkovu branku. Ke smůle domácích ale žádný z nich nebyl trefou do černého.

Ani závěrečné dějství normální hrací doby nepobralo příliš hokejové krásy. Kadaň dobře narušovala rozehrávku Chrudimských, samotným Severočechům se také příliš nedařilo kombinovat. Velmi nepřesná hra poměrně rychle ubíhala a rychlý spád zastavilo až vyloučení Procházky za nebezpečnou hru vysokou holí. Oslabení domácí zvládli s přehledem, ale o minutu později přišla studená sprcha v podobě další branky Kadaně. Za domácí brankou vybojoval puk Boušek a přihrál nekrytému Radku Šípovi, který se z bezprostřední blízkosti trefil nad Růžičkovu lapačku – 2:3. Skrovná návštěva 430 diváků pak sledovala houževnatý závod s časem v boji o vyrovnání utkání. Tlak domácích stoupal a snaha o vyrovnání se projevila i v rostoucím počtu šancí. V jedné z největších se v přesilové hře při vyloučení Zmeškala ocitl Zdeněk Žák na konci padesáté osmé minuty. Jeho pohotovou střelu Hronek pokryl, ale Chrudim se přeci jen dočkala vyrovnání. Dvacet osm vteřin před koncem si vzali chrudimští trenéři oddychový čas a osmnáct vteřin před koncem třetího dějství vstřelil vyrovnávací branku v power play nejproduktivnější Východočech Jan Šeda – 3:3.

V prodloužení se v největší šanci ocitl Jiří Charousek, svého bratra v dresu s Orlicí ale ani na dva pokusy nezarmoutil. Nejprve jeho šanci dobře vybruslil Růžička, reparát Charouskovi zhatilo břevno domácí branky. Největší slibnou šanci Chrudimě – přečíslení tří na jednoho – zastavil ofside a došlo tak na samostatné nájezdy.

Rozhodujícím se nakonec ukázal hned první nájezd, ve kterém Ladislav Boušek prostřelil Růžičku střelou pod ruku a zaznamenal tak vítěznou branku svého týmu – 3:4. Ve zbylých nájezdech nebyli úspěšní ani hosté, ani domácí, kterým se nájezdy hrubě nepovedly a tak se ze zisku dvou bodů nakonec radovali hosté z Kadaně.

Chrudim se díky jednomu bodu a zaváhání soupeřů posunula na osmou příčku tabulky, promarnila ale velkou šanci podívat se minimálně ještě o dvě příčky výše.

Jakub Coufal

Martin Hosták, trenér HC Chrudim:Zápas se nám vůbec nepovedl, zřejmě pod dojmem výkonů v předchozích zápasech. První třetina ještě šla, myslím si, že jsme tam navázali na výkony s Jihlavou a Havlíčkovým Brodem. Hráli jsme dobře zezadu, měli jsme šance, zaslouženě jsme vedli, ale pak si myslím, že přišlo uspokojení a opět jsme sklouzli do toho, kdy jsme jednoznačně horší. Na jednu třetinu se zápas vyhrát nedá, toto nebyl dobrý výkon. Hlavně prostřední a závěrečná část se nám nevyvedla a my poté honíme výsledek v posledních sekundách, abychom vůbec získali bod a dnes jsme rozhodně měli na vítězství za body tři.

Milan Kašpárek, trenér SK Kadaň: V konečné fázi si myslím, že to utkání špatné nebylo. Uhráli jsme zde dva body i přes špatnou první třetinu, kde jsme měli na druhou stranu oprávněně pět vyloučených. Soupeř nám utekl na 2:0, ale musím před svým mužstvem smeknout, že nesložili zbraně a porvali se o body do poslední minuty. Myslím si, že jsme měli trochu toho hokejového štěstíčka navíc, protože gólman Hronek chytil několik již beznadějných gólových šancí. Celkově určitě spokojenost.