Kadaň se raduje, Opava pláče!

Marek Mikeš, Michal Berg | 08.12.2004 | |

Jedenáctou výhru v sezóně přiváží Kadaň z ledu HC Slezan Opava. Houževnatý soupeř se povzbuzován domácím publikem rozhodně nevzdal snadno a dvakrát stihl zastavit brankový únik Kadaně snížením na rozdíl jedné branky. Tempo zápasu však s vyjímkou první třetiny diktovali žlutočerní a v přestřelce získali cenné tři body za výhru 6:4, po třetinách 1:1; 2:1; 3:2. K výhře vydatně přispěl dvojnásobnou přesnou trefou útočník Lukáš Pech, i když jeho druhé brance vydatně pomohl domácí obránce Bartoň.

29.kolo, středa 8.12.2004
HC Slezan Opava - Sportovní klub Kadaň  4:6  (1:1, 1:2, 2:3)
Branky: 20. Procházka (Lhotský), 37. Hruška, 55. Kříž (Boháč), 60. Procházka (Harazim, Hruška) - 19. Vobořil, 21. Pech (Kajer, Tvrdek), 23. Pech, 45. Polanský (Kuchler), 55. Bednařík (Staněk), 57. Derfler (Hlusička). Vyloučení: 4:6, navíc Spitzer - Žák 10 min OT. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 200. Střely na branku: 41:23. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:6, 4:6.
HC Slezan Opava: Masný (23. Žigardy) - Procházka, Bartoň, Kramný, Spitzer, Vnenk, Přibyla, Sadloň - Hruška, Harazim, Korotvička - Kříž, Boháč, L.Lhotský - Suchánek, Kašík, Adamčík - T.Lhotský, Kapsa, Langhammer.
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Pospíšil, Hlavatý, Špelda, Staněk, Vobořil, Meňhart - Tvrdek, Pech, Kajer - Bednařík, Kuchler, Polanský - Žák, Jabrocký, Postl - Stavenský, Hlusička, Derfler - Pelán.

Opava, posílena o mladíky z extraligových týmů Langhammera (Sparta), Korotvičku, Hrušku a Kapsu (Vsetín) vstupila do utkání s Kadaní jako blesk a na dlouhé minuty svírala svého soupeře před jeho brankou. Její převaha však byla střelecky jalová, Opava byla častěji u puku, ale ošemetných situací musel brankář Hübl řešit jen pár, jako třeba nájezd Tomáše Lhotského s Karlem Kapsou na jediného obránce. Hosté se vydali ohrozit Masného až při vlastní přesilovce ke konci třetiny a hned byli úspěšní. Masný nejprve zklividoval šanci Stavenského, Opavě se ale nepodařilo vyhodit a po rychlé kombinaci napřáhl na modré Vobořil a puk se zastavil až v brance.

Opava však stihla ještě do konce třetiny srovnat. Vyloučen byl Jabrocký, když Opava založila v posledních vteřinách první třetiny rychlou akci, Luděk Lhotský posunul od mantinelu do jízdy volnému Procházkovi a ten trefil přesně růžek branky. Do sirény zbývaly pouhé dvě vteřiny.

Opava se však radovala z vedení jen 16 vteřin, které rozdělila první přestávka. Po návratu na led se hráči ještě nestačili ani pořádně rozkoukat a po Kajerově příhře skóroval zblízka Lukáš Pech. Stejný hráč zaskočil Opavu i o minutu později, kdy se po zmatcích v obraně Slezanů odrazil jím vystřelený puk od BartoNovy brusle za Masného. Toho vzápětí vystřídal Žigardy, ale nutno podotknout, že černé svědomí při brankách měla především obranná hra týmu a ne opavský brankář.

Kadaň měla na přelomu zápasu herně navrch a už to vypadalo, že domácí upadnou opět do herní letargie jako v předchozích zápasech. Dnes měla ale Opava v sestavě Radima Hrušku. Vytáhlý utočník předvedl ve 36. minutě při přesilovce Opavy nejkrásnější moment letošní opavské prvoligové sezóny. Za vlastní brankou převzal puk, ve středním pásmu se vyhnul dvěma protihráčům, další bránící hráč jej sice při pokusu o obhození stáhl na zem, Hruška ale vstal, sebral puk a vymetl Hüblovu šibenici. Hned vzápětí mohl srovnat Spitzer, ale jeho rána se jen otřel o horní tyč.

Nechybělo moc a Kadaň by opět při vstupu do třetiny skórovala, tentokrát ale Tvrdek na Žigardyho po 20 vteřinách třetí části nevyzrál. Úspěšný byl až ve 44. minutě Polanský, který ujel ve vlastním oslabení a z téměř nulového propálil nejistého Žigardyho.

Opava se ještě jednou dokázala dostat do zápasu. V 54.minutě se usadila v pásmu Boháčova formace a po jednom ze střeleckých pokusů se po puku o před brankou vrhnul Kříž, zbůhdarma jej napálil a puk se překulil přes ležícího Hübla.

Opavským snahám bylo ovšem ukončeno účinkování o minutu později. Staněk našel dlouhou přihrávkou našlápnutého Bednaříka a ten si Žigardyho v souboji jeden na jednoho vychutnal. Zmar Opavy dokonali o chvíli později Hlusička s Derflerem, když se z vlastního pásma po prohraném (!) buly dostali před Žigardyho za osm vteřin a Hlusičkův pokus Derfler vleže doklepl do branky.

Jen labutí písní pak byla druhá branka Procházky 14 vteřin před koncem, kdy dorazil Harazimův pokus. Čtyři vstřelené branky však domácím při jejich produkci obranných chyb na vítězství nemohly stačit.

Michal Berg, Jindřich Poledna

Pavel Hulva (Opava): Co k tomu dodat... Prohráli jsme kvůli neskutečným individuálním chybám v obraně, rozhodla ale už první třetina. V ní jsme měli vést 3:1 a né vyrovnávat v poslední vteřině. Potom už jsme to v obrně nezvládli. Útočníkům nemohu nic vytknout, dřeli, byli často u puku, dokázali si vytvořit šance, ale nestačilo to.
Alois Chlustina (Kadaň): Do Opavy jsme jeli vybojovat první historické vítězství po sedmi letech, což se nám konečně podařilo. Utkání probíhalo v naší režii, škoda jen, že nám nevyšly konce třetin. Chtěl bych za bojovnost vyzdvihnout celý tým včetně brankáře Hübla. Už teď se těšíme na sobotu, kdy budeme bojovat ještě o lepší umístění. Konečně máme šanci v tabulce poskočit výš.