Kadaň na domácím ledě znovu zvítězila

Katka Hodková, Martin Gahler | 24.09.2005 | |

Mladá Boleslav přijela do Kadaně na sobotní utkání v roli favorita, který okupuje třetí místo v tabulce první ligy. Hosté si navíc chtěli udržet neporazitelnost na ledě soupeře. To se jim ale nepodařilo! Severočeši se do zápasu skutečně napřeli a vydrželi vypjatou hru až do úplného konce. Vítěznou sérii zahájil v polovině druhé třetiny Kamil Tvrdek. Domácí útočník si nejprve odseděl dvě minuty na trestné lavici a vzápětí byl sám faulován. Poté si ale vše vynahradil, když se stal autorem první branky zápasu. Mladá Boleslav sice během jediné minuty vyrovnala, ale v závěrečné fázi nedokázali Středočeši udržet nervy na uzdě a pětiminutový trest ve hře jejich osud definitivně zpečetil.

7.kolo, sobota 24.9.2005
Sportovní klub Kadaň - BK Mladá Boleslav  3:1  (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 28.Tvrdek (Hlubuček), 52.Zika (Zajíček, Derfler), 54.Plaček (Vobořil, Postl) - 29.Fadrný. Vyloučení: 6:6, navíc Klimeš (MBL) TH za úder hlavou. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 450. Střely na branku: 28:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
Sportovní klub Kadaň: Hübl - Meňhart, Vobořil, Hlubuček, Plaček, Zajíček, Hlavatý, Čuj, Lašek, Tvrdek, Oliverius, Kajer, Hlusička, Švík, Postl, Zika, Derfler, Hahn, Hubínek, Tauš, Zaťovič.
BK Mladá Boleslav: Přikryl - Šrek, Morava, Toužimský, Jelínek, Klimeš, Staněk, Braniš, Fadrný, Langhammer, Nouza, Kadlec, Vrbata, Jaroš, Kubinčák, Musil, Nedrost, Kratěna, Krupka Lukáš, Krupka Martin.

První třetina: Dva kohouti na jednom smetišti

Od prvních vteřin bylo jasné, že zápas mezi Kadaní a Mladou Boleslaví bude dlouhý a nelítostný. Středočeši si chtěli obhájit pozici favorita první ligy, ale domácí sršeli odhodláním neprohrát před zraky svých fanoušků. Na první střelu se nečekalo dlouho, už po čtyřiceti vteřinách hry vyzkoušel Martin Postl pozornost mladoboleslavského gólmana Přikryla. Hned vzápětí se na druhé straně pustil do kadaňského Hübla Jiří Kadlec. Oba útočníci vyšli naprázdno. Tím však střelecká mašinérie neskončila a puky létaly na obou stranách. Hübl ani Přikryl tak nedostali žádný prostor na oddech. Hosté několikrát skřípli domácí v pásmu, ale Severočeši se pokaždé tlaku útočníka vysmekli jako hladký úhoř. Ve 4. minutě rozvířil první útok vedený Kamilem Tvrdkem prach za brankou hostí a za svou akci sklidil bouřlivý potlesk. Vzápětí se ozvala i Mladá Boleslav. Po nahrávce Vojtěcha Kubinčáka se Mojmír Musil blýskl parádní střelou. Kotouč doplachtil nad rozkročeného Hübla a nad jeho maskou cinknul o vrchní tyč. Kadaňští si úlevou nestačili ani vydechnout a ďábelské tempo pokračovalo.

Ve 12. minutě se hlavní rozhodčí odhodlal k prvnímu vyloučení. A protože se do té doby nestačil rozhodnout, která strana si půjde sednout jako první, poslal rovnou dva hráče. Vrátka domácí trestné lavice se otevřela pro Kamila Tvrdka, který fauloval loktem. Svůj trest za nedovolené bránění si musel odsedět i hráč hostí Martin Krupka. Pět minut před koncem první třetiny se mladoboleslavský bek Tomáš Klimeš postavil na modrou čáru a puk odpálil jako na golfu. Jenže hokejka je stavěná na jiný sport, a tak se nikdo nedivil, když se Klimešovi hůl pod tvrdou střelou rozlomila na dvě půlky. Oba týmy se do sebe pouštěli jako dva bojovní kohouti zavření v jedné aréně. Hráči se vzájemně provokovali, pokřikovali na sebe, drze se pošťuchovali, ale pořádná akce stále nikde. Nejblíž ke gólu byl až v 18. minutě domácí forvard Lukáš Zika. Šestadvacetiletý útočník však v samostatném nájezdu proti Přikrylovi zklamal, protože ve finálové části nedokázal nadzvednout puk. Osm vteřin před koncem dostal Zika šanci na reparát, ale i tentokrát propadl, když po spolupráci s Petrem Derflerem nedokázal trefit branku.

Druhá třetina: Šedesát vteřin zúročilo půlhodinové snažení

Ve druhé třetině pokračovalo šťouchání u mantinelu. Přihlížející diváci jen nechápavě kroutili hlavami, když se osm hráčů srotilo v jednom rohu a celá ledová plocha zela prázdnotou. Oba celky zřejmě chtěly dokázat, že hokej je kolektivní hra. Přátelské šťouchance se ale změnily ve chvíli, kdy kadaňský útočník Kamil Tvrdek přistál obličejem na ledové ploše. Jan Fadrný se mu v tu chvíli za zády jen nenápadně poškleboval. Hlavní rozhodčí však jeho smích rázně utnul a poslal ho na trestnou lavici za hákování. O pár vteřin později se vrátka na "hanbu" otevřela podruhé, když hráč hostí Mojmír Musil neudržel hůl a zvedl ji do obličeje Petra Derflera. Kadaň si půl minuty vychutnávala hru pěti proti třem. Jenže opět bezvýsledně.

Infarktové minuty přišly až v polovině zápasu. Ve 28. minutě si Kamil Tvrdek najel do pravého kruhu a nasměroval střelu mezi betony mladoboleslavské jedničky. Ta se zárověň rozsvítila i na světelné tabuli. Domácí se ujali vedení 1:0. Euforie ale hráčům dlouho nevydržela. Hostím stačilo pár vteřin a Jan Fadrný se rozhodl pro pomstu. Z levého křídla se po chybě domácího obránce Roberta Plačka protáhl až před Hübla a zvedl puk nad betony ležícího brankáře. Středočeši tak bleskově vyrovnali na 1:1. Zbytek třetiny už jen hráči na obou stranách seřizovali mušku, ale ta byla neustále poněkud vychýlená.

Třetí třetina: Trest ve hře položil Boleslav na lopatky

Poslední dvacetiminutovka se už od začátku nesla ve znamení hry čtyřech proti čtyřem a překombinované hry ve středním pásmu. Ve 49. minutě se Kadaň ubránila dvojnásobnému přečíslení jen za cenu faulu. Zdeněk Tauš musel zasáhnout hokejku soupeře a hlavní rozhodčí jeho zákrok posoudil jako sekání, přestože se nedotkl rukavice. Po chvíli na sebe Martin Zajíček nalákal tři mladoboleslavské hráče, v ten okamžik Lukáš Zika využil volného pole a zavěsil kotouč k levé tyči. Kadaň se ujala vedení 2:1. Stres z inkasovaného gólu neunesl mladoboleslavský hráč Tomáš Klimeš, který najel na domácího Petra Derflera a udeřil ho hlavou. Za své chování vyfasoval trest ve hře a svůj tým tak oslabil na celých pět minut.

Dlouhé přesilovky Kadaň náležitě využila. V 54. minutě se po asistenci Milana Vobořila trefil Robert Plaček. Domácí těsně před koncem zvýšili svůj náskok na 3:1 a přihlížejícím divákům připravili vskutku infarktové okamžiky. Závěr se skutečně vyhrotil, protože hosté se nechtěli vzdát naděje alespoň na remízu. V 59. minutě, kdy Mladá Boleslav hrála bez gólmana, se před domácí svatyní strhlo hotové peklo. Brankář Hübl přišel o hokejku a ještě musel vyjet z branky zachraňovat situaci. Kadaňské obraně se ale nakonec podařilo uhájit i odkrytou svatyni a tím uhájit vítězství nad ambiciózními Středočechy.

Martin Gahler, Katka Hodková

Jiří Látal (trenér BK Mladá Boleslav): Pro nás je rozhodující výsledek. Ten je v náš neprospěch. S výkonem taky nejsem spokojen. V první třetině bych řekl, dejme tomu, jakž takž, i když ne podle mých představ. Myslím si, že domácí z nás měli v první třetině docela respekt. Takže o to byl jejich výkon možná slabší. Pak v momentě, kdy dala Kadaň branku, tak my jsme naštěstí dali hned srovnávací. Hra se vyrovnala a byla taková nahoru dolů. Ale potom, já nemůžu být spokojen s naším výkonem. Určitě jsme prohráli zaslouženě.

Ladislav Kubát (trenér SK Kadaň): Myslím si, že jsme dnes podali kolektivní výkon. Všechny pětky hrály bojovně a s nasazením. Myslím si, že jsme i vyhráli zaslouženě, i když tam ta kvalita na soupeřově straně byla vidět, tak jsme ji srovnali bojovností. A na šance jsme na tom byli podle mě i lépe. Hráli jsme pozorně, také jsme napadali a zároveň jsme kladli důraz na to, aby se hráči vraceli zpátky. Mladá Boleslav má zkušené hráče a kdyby se dostali do přečíslení, to by byl náš konec. V závěru jsme hráli dobře a klidně. Letos to byl jednoznačně náš nejlepší výkon. Takhle by to mělo vypadat.