Brno šťastným závěrem získalo 2 body místo žádného

Jakub Coufal | 14.01.2009 | |

K a d a ň - Atraktivní zápas se dnes odehrál v Kadani, kam zamířilo Brno. Hosté potřebovali získat body k udržení 2. místa, Severočeši naopak nemohli zaváhat v boji o play-off. V utkání plném nasazení a rychlých akcí se oba celky postupně střídaly v tahání delšího konce lana. Kadaň byla zpravidla aktivnější v začátcích třetin, postupným časem se vždy osmělovalo také Brno. Když už se zdálo být rozhodnuto o kadaňském vítězství, přišlo překvapivé vyrovnání v samém závěru duelu. V následném prodloužení padla jediná branka až v samostatných nájezdech. Protože se červené světlo rozsvítilo za zády Hanuljaka, odvezlo si Brno 2 body za vítězství 4:5sn.

42.kolo, středa 14.1.2009
Sportovní klub Kadaň - HC Kometa Brno  4:5sn  (1:1, 1:1, 2:2 - 0:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 1. Šíp (Szakal, Balázs), 32. Polanský (Rudovský, Mašek), 43. Balázs (Boušek, Šíp), 54. Fink (Gombár) - 14. Kostourek (David, Černý), 26. Kostourek (Brabenec), 53. Padělek (Vondráček, Polodna), 60. Polodna (Vondráček, Křetinský), 65. Sedlák. Rozhodčí: Dvořák - Rozlílek, Sichrovský. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 260. Střely na branku: 32:43. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:5sn.
Sportovní klub Kadaň: Hanuljak - Szakal, Chmelíř, Revay, Višňák, Mašek, Kloz, Pospíšil, Boušek, Šíp, Balázs, Polanský, Fink, Gombár, Rudovský, Zika, Chyba, Ton, Rybecký, Freiberg.
HC Kometa Brno: Hylák - Zubíček, Lhotský, Morava, Křetínský, Houdek, David - Polodna, Padělek, Vondráček, Liščák, Sedlák, Brabenec, Kostourek, Černý, Klimt.

Kadaň zaskočila favorita rychlým nástupem

Kdo dnes přišel na kadaňský zimní stadion později, musel litovat. Ještě než se stačili hokejisté Brna rozkoukat, už prohrávali. V čase 0:31 se domácí po nahození Szakala dostali do vedení, když se k odraženému puku dostal Šíp, který nedal Hylákovi šanci. Druhou asistenci si připsal Balázs – 1:0.
Severočeši povzbuzeni rychlým úspěchem tlačili na svého protivníka i v dalších minutách. Obrana Komety musela často hasit nebezpečné výpady černožlutých. Gólem zavánělo například čarovaní výše zmíněných střelců, kteří se svými kombinacemi hnali za další trefou. Z dlouhého tlaku vyplynula v 6. minutě dlouhá možnost dvojnásobné výhody, při které si Kadaň otevřela střelnici, na které však pálila pouze slepými náboji.
Hanuljak musel poprvé zasahovat po osmělení hostů v 8. minutě, kdy byla vyzkoušena jeho pozornost nenápadnými střelami. Kadaň rychle odpověděla výpadem Révaye, který osamocen před Hylákem trefil pouze rameno opory Brna. V další části třetiny se přeci jen Kometa začala dostávat více do útočného pásma, čímž dostávala roli favorita klání. Po několika náznacích šancí přišla 14. minuta a drtivé sevření hostující pětky v přesilové hře. V čase 13:25 vyslal jedovatou střelu David a dílo zkázy dokonal s odraženým pukem Kostourek – 1:1.
Najednou to byl opačný tým, který dřímal otěže zápasu ve svých rukou. Protože další velké ohrožení ze strany Komety nepřišlo, rozhodl se vypíchnout puk v 19. minutě Polanský. Své sólo přes celé kluziště zakončil do Hylákovi lapačky, čímž také bylo uzavřeno konání prvního dějství.

I v prostřední části dokázalo Brno odpovědět

I do prostřední dvacetiminutovky vstoupili aktivněji domácí hokejisté. Přesto byla v obou táborech k vidění zvýšená ostražitost, celky si pozorně hlídaly modrou čáru. V 24. minutě se blýskl Hanuljak po akci Černého, který hýřil velkou aktivitou. O minutu později se domácí hvězda vyznamenala znovu po střele Křetínského. Jeho střelu muž s maskou pořádně neviděl a na poslední chvíli jí svojí lapačkou stačil zpacifikovat. Po předchozích nezdarech si Brno nechtělo nechat vzít nic ze svého útočného elánu a v čase 25:19 se také dočkalo, když se puku ujal Brabenec. Po hezkém sólu a výletu kolem kluziště naservíroval puk Kostourkovi1:2.
Brno bylo povzbuzeno vedoucím zásahem a v dalších minutách zle zatápělo obraně domácích. Z tlaku pramenily přesilové hry, které příliš klidu do kadaňských řad nepřinesly. Protože se Kometa mimo dlouhé sevření nezmohla na žádnou výraznou šanci, udeřili v čase 31:04 pro změnu černožlutí. Po návratu hříšníka se k Hylákovi nahrnul větší počet domácích a po asistencích Chyby a Rudovského pohotově zakončil Polanský2:2.
Váhy zápasu se opět přesunuly na opačnou stranu, v 33. minutě trestuhodně zahodil nadějnou šanci Šíp, který nezvládl přehodit ležícího brankáře. Po zbytek třetiny se oba celky téměř rovnoměrně střídaly v tvorbě útočných akcí, přesto veškeré nadějnější pozice bravurně vyřešili muži mezi tyčemi či obranné valy v poli. Do kabin se tak odcházelo znovu za nerozhodného stavu.

Strhující závěr rozhodl o dělbě bodů

Ani závěrečná třetina nezměnila nic na tradici Kadaně. Domácí očividně toužili po úspěchu a opět se hned od začátku cpali do útoku. Snaha se jim vyplatila v čase 42:25, kdy po úplném rozebrání obrany Komety přihrával zpoza branky Boušek a Balázs okamžitě zavěsil pod víko. Asistenci si připsal také Šíp – 3:2.
Po dalším nátlaku Severočechů se Brno ujalo slova v 45.minutě, kdy několikrát pohrozilo nebezpečnými výpady. V 47. minutě po chybě domácího obránce ujížděl podél hrazení Kostourek, jehož akci zakončil Hanuljak zalehnutím puku. Diváci si v závěru zápasu rozhodně nemohli stěžovat na nezáživný hokej. Hrálo se nahoru dolů, všichni zúčastnění jakoby zapomněli bránit. Po rychlém sledu šancí se v čase 52:44 prosadilo Brno po střele Padělka. Nenápadnou akci pomohli rozehrát Vondráček s Polodnou – 3:3.
Jak náhle vyrovnání přišlo, tak opět přišlo vedení domácích. V čase 53:33 vypálil tvrdě Gombár, na což Hylák zareagoval pouze vyražením puku, kterého se ujal Fink4:3.
Kometě tak nezbylo nic jiného, než vrhnout veškerý zbytek sil do honby za vyrovnáním. Kadaň dlouho odolávala veškerým náznakům Brna, osudné se jí stalo až vyhození puku mimo hřiště pár sekund před koncem. Kometa v 6 mužích v poli dokázala vyhrát buly a v čase 59:56 prostřelit Hanuljaka střelou pod víko. Zachráncem bodu se stal Polodna4:4.

Začátek nadstavbové části se nesl v režii hostů, Severočeši působili hodně otřeseně a nemohli se z inkasované branky vzpamatovat. Protože Brno chvilkového rozložení černožlutých nevyužilo, začala se o prémiový bod snažit také Kadaň, která na oplátku nedokázala využít dvojnásobnou výhodu. Rozhodnout o vítězi tak musely nájezdy. Jediným úspěšným střelcem se stal Sedlák, protože Zika trefil pouze horní tyč. Vítězství 4:5 po samostatných nájezdech si proto odvezlo Brno.