Áčko má další tři body, Hanáci odjíždějí s prázdnou

Martin Gahler, Katka Hodková | 27.09.2006 | |

Kadaň – Severočeši vstoupili do první třetiny s obrovským nasazením a už po dvanácti minutách si získali dvoubrankové vedení. Shodou okolností autorem obou gólů byli obránci – Matěj Trojovský a Lukáš Pulpán. Během druhé dvacetiminutovky ale domácí ztratili tempo a taktovku zápasu převzala Olomouc. Hosté napravili svou reputaci z první třetiny a ukázali se být silným soupeřem. Přesto už nedokázali vyrovnat a výhru pro černožluté pojistil ve třetí třetině Standa Stavenský. Svůj tým bezchybnými zákroky podržel také gólman Robert Slipčenko.

6.kolo, středa 27.9.2006
Sportovní klub Kadaň - HC Olomouc  3:1  (2:0, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4.Trojovský (Heřman), 12.Pulpán (Stavenský), 45.Stavenský (Derfler) - 27. Kříž (Slaninák). Rozhodčí: Pešina - Mašek, Vitík. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 410. Střely na branku: 28:35. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Sportovní klub Kadaň: Slipčenko - Staněk, Spitzer, Pospíšil, Pulpán, Hlubuček, Hlavatý, Lašek, Trojovský, Heřman, Derfler, Postl, Stavenský, Stehlík, Metlička, Polanský, Vrtek, Kajer, Zika, Kepl, Hobl.
HC Olomouc: Adamec - Kříž, Šafařík, Vlček, Bartoň, Světlík, Turoň, Faltýnek, Švrček, Slaninák, Hradecký, Smejkal, Bouz, Najdek, Šimo, Harand, Kucharczyk, Zbořil, Bordovski, Čuřík, Žajgla.

První třetina: Postl neproměnil trestné střílení

Utkání otevřela důrazná střela černožlutého Vrtka, po které následovalo vyloučení hostí – na trestnou lavici usedl kvůli držení olomoucký Zbořil. Domácí vzali přesilovku za správný konec a po půl minutě otevřeli skóre, Heřman poslal puk na modrou čáru, kde se ho chopil Matěj Trojovský, který vyslal tvrdou střelou skrz chumel několika hráčů přímo do sítě. Gólman Adamec se jen bezmocně otočil za sebe – 1:0. Domácí se posilněni úspěchem tlačili dopředu a zapomínali na čáry, několikrát se tak dostali do ofsajdu. Sedmá minuta přinesla akci kadaňského útočníka Postla, jenž si vyšlápl k samostatnému nájezdu. Na záda mu ale dýchal Hradecký. Olomoucký asistent kapitána si nakonec pomohl háčkem. Rozhodčí nekompromisně zkřížil ruce nad hlavou a nařídil trestné střílení. Postl dostal druhou šanci, ale netrefil ani bránu.

Hra začala nabírat obrátky, ale čím víc se hokejisté pohybovali, tím víc houstla mlha, která se na stadionu vytvořila už před začátkem utkání. I přes špatné klimatické podmínky bylo na stadionu znát, že se do hlediště začínají vracet domácí fanoušci. Skupina mladíků nešetřila plíce a své oblíbence hlasitě povzbuzovala. Ve 12. minutě se strhl závar před brankou hostí. Ve změti hráčů smíchané s mlhou se nejlépe zorientoval Lukáš Pulpán, na přesnou trefu mu přihrával Stavenský – 2:0. Olomouckou čest se v 15. minutě snažil zachránit Harand, ale k zakončení pěkné kombinace mu chybělo střelecké štěstí. Hosté pak nezužitkovali ani následující přesilovku. Třetinu zakončila početní výhoda Kadaně. Olomoucký kádr měl co dělat, aby si neodnesl gól do šaten.

Druhá třetina: Olomouc skórovala a nastřelila tyč

Na led opět naskočila aktivněji domácí pětka, ale hosté brzy srovnali krok. Ve 23. minutě černožlutí promarnili výhodu přesilové hry poté, co byl vyloučen olomoucký forvard Čuřík. Ve 27. minutě po střele hostujícího Světlíka zaduněly betony domácího brankáře Slipčenka. O chvíli později se hosté poprvé prosadili. Po strkanicích za Slipčenkovými zády Slaninák nahrál do prostoru mezi kruhy, kde byl pozičně připraven nehlídaný Ondřej Kříž. Olomoucký obránce využil toho, že Slipčenko stále hledí jiným směrem a zvedl puk nad jeho betony do prostoru, který nevykrýval vyrážečkou – hosté snížili na 2:1.

Severočeši se v následujících minutách nechali zatlačit do defenzivy. Kohouti naopak podnikali nájezdy do hloubi svého útočného pásma. Těsné vedení Kadani několikrát zachraňoval svými zákroky Slipčenko. Ve 33. minutě došlo ke komické situaci, kdy domácí Hlubuček nahodil od modré čáry puk do vzduchu směrem k olomoucké bráně. Kotouč doplachtil k Adamcovi na brankovou čáru doslova z čistého nebe a brankář hostí měl co dělat, aby ho z nezvyklého úhlu zachytil v lapačce. Vzápětí se dva na jednoho vypravili také Kohouti, Kucharczyk svou střelou z kruhu rozezvonil tyč. Do konce třetiny následovaly ještě dvě vyloučení na straně Severočechů. Slipčenko však odolal všem nájezdům. Půl minuty před koncem třetiny hosté zaváhali na modré čáře a ujíždějícího puku se chopil kadaňský útočník Stavenský, který ale samostatný nájezd na Adamce neproměnil.

Třetí třetina: Stavenský potrestal faul gólem

Kadaň se ve 42. minutě dostala ke své další přesilovce. Olomoucký Vlček totiž přišpendlil na mantinel za brankou hostí Stavenského, za faul si vysloužil dvě minuty na trestné lavici a jako přídavek desetiminutový osobní trest. Zprvu kombinačně pohledný hokej začal v průběhu třetí třetiny připomínat spíše zápasy španělských býků. Hráči soupeřili, kdo má tvrdší střelu a rychlejší nohy. Ze souboje jeden na jednoho nakonec vyšel vítězně černožlutý útočník Stanislav Stavenský, který dokonce ve vlastním oslabení překonal olomouckého obránce Faltýna i brankáře Adamce – domácí zvýšili ve 45. minutě na 3:1.

V 50. minutě měl velkou šanci na změnu skóre Postl, který na modré zachytil přihrávku od Hobla a sám si vyzkoušel další samostatný nájezd. Ale opět neúspěšně, z bezprostřední blízkosti branku hostí přestřelil. Na druhé straně svou šanci skórovat spálil hostující Harand. Tým z Hané se ale nevzdával ani pět minut před koncem třetiny, dobře kombinoval a snažil se dorážet. Ale stále pozorný Slipčenko předvedl několik vynikajících zákroků, díky nimž domácí dovedli utkání do vítězného konce. Právě Slipčenko byl vyhlášen nejlepším hráčem duelu, na straně hostí se ocenění dočkal Kříž.

Martin Gahler, Katka Hodková

Aleš Tomášek (HC Olomouc): Chtěli jsme hrát na čtyři pětky, jelikož v současné době hrajeme jeden zápas za druhým. Přijeli jsme s defenzivní taktikou. Hráči měli za úkol držet kotouč a čekat na chybu soupeře. To nám však nevyšlo, protože jsme hned v úvodu zápasu inkasovali v přesilové hře branku, posléze v plném počtu druhou. Měli jsme mnoho šancí a na vyrovnání jsme měli, místo toho však přišel únik ve vlastní přesilové hře a bylo po zápase.

Jindřich Setikovský (SK Kadaň): Začátek zápasu se nám velmi povedl. Snad poprvé v letošní sezóně včetně přípravy jsme dokázali vyhrát první třetinu. Bohužel do té druhé jsme nastoupili dosti lehkovážně, soupeř nás potrestal brankou a my jsme si ze zápasu udělali zcela zbytečný nervák. Po celý zápas jsme byli lepším týmem, ale našim podceněním ve druhé třetině jsme dovolili soupeři zdramatizovat. V zápase jsme měli několik nájezdů, škoda že jsme z nich nedávali branky, mohlo být jasno mnohem dříve. Velmi musím pochválit brankáře Slipčenka, chytal fantasticky.